„Tím se může pochlubit málokterá školní kuchyně. Tak charakterizoval nákup konvektomatu jeden z pracovníků firmy, která nám zajišťuje servis kuchyňského zařízeni. A s uznáním dodal, že se jedná o téměř bezporuchové a vysoce výkonné stroje,“ prozradila vedoucí školní jídelny Jana Rasochová.

Nový konvektomat nahradil jeden ze dvou stávajících konvektomatů, pořízených při rekonstrukci už v roce 2003. Než byl konvektomat uveden do provozu, měly kuchařky možnost si ho vyzkoušet pod vedením odborníka. „Hlavním tématem bylo také vaření přes noc. Tento způsob je pro nás novinka. Díky nočnímu vaření získáme čas na jinou práci v kuchyni. Maso takto upravené je jemné, šťavnaté. Pro představu bych ještě uvedla, že smažení řízků ve fritéze v počtu 500 kusů obnáší dvě hodiny času jedné kuchařky, která nemůže od práce odejít. Po vychladnutí oleje, jeho přelití do nádob, následuje čištění fritézy, podlahy okolo, vše další přibližně půl hodiny intenzivní práce. V konvektomatu se připraví 240 ks řízků za 12 minut, čištění konvektomatu probíhá automaticky, čištění může probíhat bez dohledu obsluhy i přes noc,“ popsala Jana Rasochová výhody nového přístroje.

Jen pro zajímavost, první konvektomat vznikl více jak před 40 lety a hlavní myšlenkou vzniku tohoto zařízení bylo spojit páru a horký vzduch do jednoho zařízení. „Konvektomat dokáže kuchařům ulehčit čas, energii, a zároveň připravit pokrmy v požadované kvalitě. Vaření je rychlé a šetrné s velmi malým přídavkem tuku,“ zdůraznila Rasochová.

Zařízení dokáže ohlídat teplotu, vlhkost i celkovou dobu vaření, propečení i restování. Prostřednictvím senzorů rozezná velikost a stav pokrmů. Horkým vzduchem o teplotě až do 300°C je vše rovnoměrně propečené a šťavnaté.

„Pokud se používá kombinace páry a horkého vzduchu o teplotě 30° až 300°C, pak toto horké vlhké klima zabraňuje vysychání pokrmů, zabraňuje se hmotnostním ztrátám a zajišťuje se nám stejnoměrné opečení dozlatova,“ vysvětlila Rasochová.