„Obyvatelé Dolní Jablonné přihlásili opravu autobusové zastávky do soutěže Skutek roku. Počin obdržel první místo,“ informoval starosta Přibyslavi Martin Kamarád. Dolní Jablonná je místní část Přibyslavi.

Interiér zastávky, která má podobu selské světnice navrhl architekt David Ptáček. Na stěnách jsou tapety s jablky. „Do čekárny cestující vstupují po dřevěných palubkách. Dřevěná podlaha je i uvnitř. Před zastávkou vlevo jsme nechali zasadit jabloň a u ní je lavička. K tomu záhon s trvalkami,“ popsala nový vzhled zastávky Hana Mikulincová, vedoucí oddělení technických služeb města Přibyslav. Jak dodala, dřevěné doplňky vytvořil místní truhlář, zařízení světnice pochází ze soukromého daru a jabloň před čekárnou obyvatelé obce zalévají.

Zastávka v Dolní Jablonné po přestavbě:

Zastávka v Jablonné se proměnila v selskou světnici | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

Podle starosty hasičů z Dolní Jablonné Jaroslava Horského zastávka na návsi změnu potřebovala. „Je to stará stavba, ledabyle nahozená. Novou bychom uvítali, “ konstatoval na začátku přestavby Jaroslav Horský. Podoba zastávky ctí podle Mikulincové historii místa. „Jak architekt sám popisuje, koncept zastávky v Dolní Jablonné je ovlivněný historickými prameny. Ty popisují, že obec vznikla na původním místě jabloňových sadů,“ vysvětlila Mikulincová. Přestavbu autobusové zastávky na selskou sednici už mají například v Krucemburku na Havlíčkobrodsku.

Originalitu, obětavou pomoc druhým, šíření osvěty v nejrůznějších oblastech života nebo ochranu životního prostředí oceňuje krajská anketa Skutek roku 2023. Cílem soutěže je upozornit na aktivity jednotlivců a organizací obohacující život v regionu.

„Veškeré dobrovolné skutky jsou pro nás hrdinským příkladem a Kraj Vysočina se snaží aktivně podporovat a ocenit ty, kteří nezištně přispívají k rozvoji svého okolí,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje. Vítěze aktuálního ročníku schválilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo.