Ten pořádal Klub nemocných cystickou fibrózou u příležitosti Evropského dne pro cystickou fibrózu, který připadl na čtvrtek 21. listopadu. Na Havlíčkobrodsku se k němu přihlásily například ženy z Rozsochatce sdružené v tamní organizaci Českého svazu žen (ČSŽ).

A proč právě Větrníkový den? Odpověď  nabídla Lenka Hyršová z ČSŽ v Rozsochatci.

„Větrník je jistým symbolem. Fouknutím ho roztočit, je pro většinu z nás hračka, ale pro takto nemocné děti to může být nepřekonatelný úkol," uvedla Hyršová. Ta dodala, že smyslem akce byla nejen   osvěta, ale také pomoc nemocným. Třeba právě výrobou větrníků.

Přidali se i muži

A do ní se rozsochatecké ženy, spolu s celou řadou dalších dobrovolníků, mezi nimž byly  děti, ale také muži, pustily a sál místního obecního domu přeměnily ve čtvrtek odpoledne v dílnu na výrobu větrníků. „Větrníky jsme vyráběly z různých materiálů. Výsledkem tak byly větrníky látkové, papírové, keramické, ale i ozdobné ve formě spon do vlasů, ozdobných kolíčků, přívěsků a podobně. Také občerstvení, které bylo účastníkům větrníkového odpoledne podáváno, bylo ve tvaru větrníků," přiblížila Hyršová.

Výrobky byly z Rozsochatce převezeny do Farmářské prodejny v Humpolecké ulici v Havlíčkově Brodě. „Jejich zakoupením mohou lidé po celý příští týden přispět právě Klubu nemocných cystickou fibrózou. A ty větrníky, které se neprodají, bude klub nabízet dál prostřednictvím svých webových stránek www.cfklub.cz. Výtěžek pomůže nemocným dětem," uzavřela Lenka  Hyršová.

Cystická fibróza:

Cystická fibróza neboli mukoviscidóza je dědičná nemoc, která postihuje převážně dýchací a trávicí soustavu. Jde o vrozené onemocnění způsobené mutací genu produkujícího protein označovaný CFTR. Jeho příčina je léčitelná, ale zatím nevyléčitelná. V Česku se každoročně s touto nemocí narodí 1 dítě z přibližně 3 000 narozených dětí. „Slané" se jim říká proto, protože mají výrazně slanější pot.