„Je to zkušený hostinský, není sice ze Sobíňova, ale bydlí kousek za kopcem ve Studenci,“ řekl Deníku starosta obce Miloš Starý. Hospoda je v provozu od čtvrtka do neděle. Kdyby se legendární hospodu U Štefana nepodařilo oživit, hrozilo, že vesnice přijde nejen o hospodu, ale hlavně o možnost pořádat celorepublikové turistické akce.
Hostinec si pronajal Tomáš Mládek. „Bydlím v Horním Studenci, mám to blízko,“ vysvětlil Deníku, proč se pustil do podnikání zrovna v Sobíňově.
Nový hostinský má ve všední dny otevřeno od šesti večer o víkendu už od pěti. Nabízí pivo, víno, kávu, nealko, míchané nápoje a taky něco na zub.
Na návštěvnost si nestěžuje. „Do budoucna v turistické sezoně plánujeme rozšířit otvírací dobu. Vedle je obecní parket, takže bychom zkusili třeba uspořádat hudební festival,“ navrhl. Hostinský má i svoje stránky na sociálních sítích.
Turisté se do Sobíňova sjíždějí každoročně po stovkách. „Když si ale na cestě nemáte kde dát pivo nebo něco k jídlu, hodně lidí ztratí zájem,“ konstatoval turista Zdeněk Moravec z Havlíčkova Brodu.
Dvakrát do roka se v Sobíňově konají velké turistické pochody. Začínají a končí v hospodě U Štefana na tradičním guláši. „Hostinský zestárl,“ řekl naposledy Deníku starosta Sobíňova Miloš Starý.
Hospodský Štefan Lazorčák, kterému místní říkali Pišta, měl po sedmdesátce stání za pípou už dost. Rozhodl se hospodu prodat. Nakonec ji koupila obec. „S nápadem přišli místní,“ upřesnil starosta Starý.
Zastupitelé nápad posvětili a tak hostinec skončil v rukou obce. „Stálo to milion osm set tisíc korun. S bývalým majitelem jsme se dohodli na splátkách,“ upřesnil Starý.
Prostory tak mohli v Sobíňově dokonce pronajímat. „Ovšem jen jako hospodu. Na vesnici hospoda patří a když není, je to špatné,“ zdůraznil sobíňovský starosta. Hostinskému obec vyměřila minimální nájem.
Mohlo by vás zajímat: Místo jídelny stavební buňky. Žáci školy Konečná v Brodě obědvají v provizoriu