Napadají především salát a mladé sazenice, nepohrdnou však často ani okurkami či pekingským zelím. Návodů na jejich vyhubení je bezpočet, odborníci se však vesměs shodují především na tom, že je nutné s ním začít včas.

„Na počátku sezony jsem měl pocit, že slimáků bude letos méně než loni, ale teď to vypadá, že jich bude víc. Univerzální návod na jejich vyhubení nejspíš neexistuje. Rozhodně by je ale lidé měli likvidovat pravidelně a nenechávat poblíž záhonu různé skrýše, jako například složená prkna či ploché kameny," uvedl člen Českého zahrádkářského svazu (ČZS) a šéfredaktor časopisu Zahrádkář Jan Stanzel. Zároveň dodal, že by lidé také měli zalévat zahrady ráno, aby byly přes noc záhony suché.

Na Havlíčkobrodsku se s příchodem teplého počasí s minimem dešťových srážek výskyt slimáků přechodně snížil. „Podle mého názoru je jejich stav průměrný. Samozřejmě hodně záleží na počasí, protože ve vlhku se jejich počet zvyšuje, ale neřekl bych, že jich je víc,než v loňském roce," podotkl Petr Jirásek, předseda Českého zahrádkářského svazu, územního sdružení Havlíčkův Brod.

S tím však nesouhlasí Dana Křesťanová z brodského obchodu Zahrádkář. Podle ní kvůli mírným teplotám přezimovalo mnohem více slimáků i jejich vajíček, než v minulých letech, a proto se na zahradách vyskytují ve velkém množství. A co proti slimákům nejlépe zabírá? „Často prodáváme granule obsahující určitou složku, jež slimáky zahubí. Tyto granule mají lidé v oblibě také kvůli tomu, že neublíží psům, kočkám, ani jiným domácím zvířatům. Letošní novinkou je pak domeček pro slimáky, který jim zajistí stín a v němž jsou schované jedovaté granule," dodala Křesťanová.

Účinné hlístice

Dalším účinným prostředkem proti slimákům jsou podle Stanzela hlístice, které by však zahrádkáři měli na své pozemky nasadit už na jaře. Dostávají se do slimáků dýchacími otvory a v podstatě je rozežírají zevnitř až do té doby, dokud je zcela nesežerou. Jedná se však o jeden z těch dražších prostředků na vyhubení slimáků. S levnějším návodem přišel zahrádkář Ivan Dvořák na diskusním portálu ČZS. Podle něj stačí pustit na pozemek na jaře slepice, které vyzobou slimáčí vajíčka. S tím souhlasí i Miloš Kožešník, který zároveň varuje před solením slimáků. „Je to účinné, ale velmi snadno si lidé způsobí problémy se zasolením půdy, hlavně tehdy, kdy je slimáků hodně," konstatoval Kožešník s tím, že sůl je lepší nahradit síranem draselným, který je menší riziko.

Prevence výskytu slimáků
Slimáci mají rádi vlhká a stinná místa, kam nedosáhnou sluneční paprsky. Snažte se dodržovat následující rady. Pravidelně sekejte vysokou trávu a zbytky hned shrabejte a odneste pryč. Nenechávejte na zahradě vytrhaný plevel. Ihned odklízejte spadané listí. Ihned odklízejte spadané plody.

Zalévejte jednotlivě ke kořenům rostlin. Nezalévejte zahradu večer. Často plejte. V období sucha pravidelně kypřete a prolehčujte půdu.
Zdroj: Deník ze zahrádky

Jan Štrobl