Pokud si na to sami nevěříte, můžete využít služby hodinového manžela. Petr Pražák z Havlíčkova Brodu nabízí takové služby už pět let. Hodinový manžel je takový Ferda Mravenec – práce všeho druhu.

„Inspiroval jsem se v zahraničí, kde takové služby poskytovali. Řekl jsem si, že na Havlíčkobrodsku je určitě spousta lidí, kteří by obdobných služeb taktéž rádi využili," vzpomíná na své začátky Petr Pražák.

Nejvíce si ho k sobě domů zvou senioři, kteří už nemají sílu vykonávat těžkou práci. „Většina mých klientů je starších padesáti let. Říkávají mi, že než aby otravovali své příbuzné, raději zavolají mě," dodal Pražák. Jeho služby si ale objednávají i ženy, které žijí samy s dětmi.  Při práci u svých zákazníků je Pražákovi občas smutno. „Jednou se mi stalo, že si mě zavolala paní na invalidním vozíku. Pracoval jsem u ní a u toho mě pozorovali tři její synové, kteří nehnuli prstem. Bylo na nich sice vidět, že je jim hanba, ale mě ani matce nepomohli," zamrzelo Pražáka.

Dcerka na vdávání

Pod názvem hodinový manžel se dá představit spoustu věcí, že by ale po panu Pražákovi někdo chtěl i jiné služby, než které nabízí, se mu nestalo. „Možná jednou na mě zákaznice zahrála divadlo. Když jsem dokončil práci, pozvala mě ještě na kávu a básnila mi o své dceři. Ta se vzápětí objevila u dveří a naparovala se. Nevím, jestli za tím paní něco viděla. Možná, že chtěla svou dcerku vdát," prozradil s úsměvem Pražák.

Největší kuriozitou pro něj bylo, když si ho zákaznice zavolala s žádostí, aby jí přijel vyrazit vchodové dveře u svého bytu. „Bylo to loni o Vánocích. Paní mi zavolala, že nutně potřebuje, abych přijel a vyrazil dveře. Že za nimi leží její syn, který je nejspíš mrtvý. Zděsil jsem se a řekl jí, ať zavolá na policii, to ale odmítla," řekl Pražák. Tak neváhal a k zákaznici ihned přijel. „Vyrazil jsem dveře. V koutku místnosti se choulil muž,  předávkovaný prášky. Okamžitě jsem zavolal záchrannou službu, která si ho odvezla," vzpomínal Pražák.

Další jeho kuriozitkou bylo, když si ho zavolali lidé, aby natřel a obrousil psí boudu. „Musel jsem se smát, natíral jsem boudu a pes u mě celou dobu seděl a zíral na mě. Bylo to, jakoby kontroloval, jestli to dělám správně," dodal s úsměvem Pražák.

Vykonávat služby hodinového manžela je podle něj velmi časově náročné. „Mám svoji stálou práci a služby hodinového manžela poskytuji ve svém volném čase. Vždycky záleží, co si zákazník nadiktuje. Většinou to je ale tak, že přijedu s tím, že opravím jednu věc a nakonec jsou z toho tři. Doma si mě moc neužijí," konstatoval Pražák.

Za svou pětiletou kariéru hodinového manžela si už Pražák získal své stálé zákazníky, kteří mu volají i dvakrát týdně. „Stálých zákazníků mám více, než těch nových. Funguje to tak, že moji stálí zákazníci mě doporučí svým známým a předávají jim můj kontakt. Ti mě pak osloví s konkrétní žádostí. Je to taková šuškanda a pro mě ta nejlepší reklama," vysvětlil Pražák.

Zavolat si ho můžou lidé z Havlíčkova Brodu, ale i přespolní. „Dojíždím i do vzdálenosti dvaceti kilometrů. Pokud si mě lidé žádají, přijedu klidně i do Jihlavy," uzavřel Pražák.

Beáta Dvořáková