„Kámen byl původně zazděn do zahradní zídky v Koželské ulici, později přemístěn do boční ulice Hůrka,“ informovala o historii kamene Lucie Doležalová z turistického portálu Ledečsko. Na kameni je vytesán velký kříž a při vedlejší straně meč.

Zajímavé je, že jako jeden z mála je ledečský smírčí kámen opatřený nápisem, který upřesňuje jeho původ. „V půtce Petz z Kožlí zabit Léta Božího 1575…zis v první čtvrtek".

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. V Ledči a okolí se vypráví, že se zde kvůli dětem pohádali dva otcové. Hádka se změnila v tvrdý boj, v němž jeden druhého ubil. Kámen je poměrně vysoký, má asi 1,05 metru. „Jeho šířka je přibližně 65 centimetrů a tloušťka 30 centimetrů. Na obvodu kamene je gotický nápis, který nás seznamuje se smutnou událostí, která se zde odehrála roku 1575,“ upřesnila Doležalová.

Na zadní straně je pak vyryt latinský kříž. Do uličky Hůrka byl smírčí kámen umístěn až později. Do roku 2002 byl součástí zahradní zídky jednoho domu v Ledči.

Spisovatel a učitel Vladimír Preclík věnoval tématu smírčích kamenů celou knihu. „Smírčí kříže a kameny stavěli provinilci jako součást trestu na místě, kde spáchali zločin. Původně byly hladké nebo na nich byly zobrazovány vražedné nástroje. Občas i samotná vražda či zabití, později někdy také nápis s popisem činu,“ upřesnil. Smírčí kameny a kříže jsou podle Preclíka symbol pokání a konečného usmíření na místě provedeného zločinu. Smírčí kříže jsou roztroušené v Čechách i na Moravě.