František Dunkel zemřel před třemi lety na závažné poranění hlavy po pádu ze schodů v domově pro seniory ve Věž. Lékaři havlíčkobrodské nemocnice nepoznali, že má pacient prasklou lebku, což ho ohrožovalo na životě kvůli krvácení do mozku.

Příčinou smrti muže z domova ve Věži bylo krvácení do mozku. Ilustrační foto
Lékaři v Havlíčkově Brodě nepoznali prasklou lebku. Jednomu stále hrozí trest

Místo, aby lékaři muže důkladně vyšetřili a hospitalizovali, zašili mu ránu na hlavě a sanitkou jej poslali zpět do domova. O pár hodin později našli zaměstnanci domova ve Věži Františka Dunkela mrtvého, stalo se tak v noci 16. června. Příčinou úmrtí bylo krvácení do mozku. Kromě toho měl muž další závažná poranění hrudníku a zlomeninu pánve. U soudu skončila lékařka, která pacientovi dělala rentgen hlavy a ošetřující chirurg.

Soud oba lékaře loni v září zprostil viny. Odvolací soud v Pardubicích osvobozující verdikt potvrdil pouze u lékařky z rentgenu, v případě chirurga Bílka verdikt zrušil a vrátil případ k novému projednání havlíčkobrodskému soudu.

Ilustrační foto.
Lékař z Brodu, který nepoznal prasklou lebku pacienta, bude muset znovu k soudu

Soud musel znovu vyslechnout obviněného lékaře. Tomu obžaloba vyčítala, že neudělal vše proto, aby pacienta důkladně prohlédl. Prasklou lebku by určitě odhalilo CT vyšetření. „Pacient neprojevoval žádné příznaky, které by zavdávaly důvod CT vyšetření provést,“ zopakoval u soudu Bílek. Ten už dříve tvrdil, že byl pacient neklidný, a v takovém případě není možné CT vyšetření provést.

Zdroj: Deník/Roman Martínek

„Soud vydal usnesení, v němž celý případ předal revizní komisi České lékařské komory k disciplinárnímu řízení, protože podle názoru soudu nejde o trestný čin,“ informovala o výsledku jednání mluvčí soudu v Havlíčkově Brodě Jana Panská.

Domov ve Věži na Havlíčkobrodsku, kde před dvěma lety spadl ze schodů František Dunkel
Káťo, nezemřu viď, bál se důchodce po pádu ze schodů v domově ve Věži

Rozhodnutí soudu není pravomocné. Proti usnesení si ještě může státní zástupkyně podat stížnost. Zda tak učiní, není jasné. Na vyjádření si ponechala čas na rozmyšlenou. Pokud stížnost podá, bude se případem znovu zabývat odvolací soud v Pardubicích.