VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snažím se být člověkem znajícím svůj účel a cíl, a směřuje k němu, říká Marušák

Golčův Jeníkov – Volba nového starosty je pro město velkou událostí. Každá změna s sebou nese jak radost z něčeho nového, tak i obavu z neznámého.

5.1.2015
SDÍLEJ:

Starosta Vlastimil Marušák.Foto: Archiv města Golčův Jeníkov

Mnoho z vás se nyní jistě ptá, jaký je náš nový starosta a co od něj můžeme očekávat.

Poodhalit roušku tajemství by vám mohl pomoci krátký rozhovor, který s Vlastimilem Marušákem udělala členka týmu hnutí „Otevřené město Golčův Jeníkov", Sylvie Hájková Wagnerová.

Myslím, že je načase, abyste se představil trochu více, než tomu bylo v rámci předvolební kampaně. Vaše pracovní povinnosti vás doposud odváděly dál od našeho města, proto vás ne každý dobře zná.
Narodil jsem se v čáslavské nemocnici. Jsem z Římovic a celý život vnímám, že je mi tu nejlépe.

Jaké máte vzdělání?
Vystudoval jsem Karlovu univerzitu, mám magisterský titul. Učení mě moc baví, takže se učím v podstatě celý život. Ještě teď chodím do školy. Moc se mi líbí, že teď už si mohu vybírat, co přesně, kde a u koho se chci učit. Těch oborů, které jsem studoval, je víc. Je to například teologie, psychologické poradenství, sociální pedagogika nebo pedagogika.

Vaše vzdělání bylo hodně zaměřeno na práci s lidmi. Jaká byla vaše pracovní kariéra?
Začínal jsem v humanitární nadaci ADRA, kde jsem měl na starosti školní programy a také jsem vyjel na dvě zahraniční mise. Do Bosny a do Čečny. Pak jsem zamířil do hudebního nakladatelství, při kterém jsem postupem času vybudoval velkou distribuční společnost, která zastupovala cca 300 českých i zahraničních vydavatelských značek. Silná zahraniční konkurence však přetáhla mého obchodního ředitele a s ním i seznamy dodavatelů a odběratelů, tak jsem byl nucen během několika měsíců činnost ukončit. Po povodních v r. 2002 jsem nastoupil jako vedoucí krizového týmu pro střední Čechy a řídil jsem poskytování pomoci od Prahy až po Terezín.

Po této zkušenosti jsem nastoupil na Ministerstvo pro místní rozvoj, kde jsem pracoval na pozici zástupce ředitele Odboru hospodářských služeb. Tady jsem měl na starosti správu majetku ministerstva, řešení veřejných zakázek a především řešení sporů kolem správy majetku.
Odtud jsem přešel na Ministerstvo spravedlnosti, kde jsem se podílel na hospodářské správě věznic a připravoval jsem pro vládu ČR koncepci projektů spolupráce soukromého a státního sektoru při větších stavebních záměrech (např. při stavbě věznic, dálnic apod.).

A pak?
Odtud jsem odešel do krachující neziskové organizace, která neuměla předělat svou strukturu podle nového zákona o sociálních službách. No a tady jsem zůstal zatím nejdelší dobu. Z této organizace se stal největší poskytovatel svého druhu v ČR a já jsem se toho naučil docela dost o sociálních službách, projektech ESF, financování státem, kraji a obcemi a o vyjednávání se státem i samosprávou.

Máte opravdu bohaté zkušenosti z různých oblastí. Dokážete posoudit, zda se dá porovnávat řízení firmy a řízení města? V čem může být podobné a v čem naopak rozdílné?
Na tuhle otázku neumím odpovědět s jistotou, protože jsem v pozici starosty ještě nikdy nebyl. Mohu ale srovnávat vedení obchodní společnosti, odboru na ministerstvu a neziskové organizace. Pokaždé to bylo jiné, především v důrazu na to, co má být výsledkem. Jestli zisk, funkční správa majetku nebo počet odsloužených hodin sociální služby. Pokaždé to ale bylo stejné v potřebě dobrého řízení lidí, dobré komunikace s nimi a hospodárnosti při co nejlepším výkonu. Snad zužitkuji to, že mám tak různé zkušenosti a dovedu se podívat na věc z více úhlů pohledu.

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodl opustit práci v neziskové organizaci a zkusit vstoupit do komunální politiky?
Důvodů bylo víc. Tím nejpodstatnějším bylo přesvědčení, že Jeníkov potřebuje nové tváře. Nemyslím si, že to, co bylo, bylo špatně. Jen si myslím, že je potřeba do našeho veřejného života přinést nové podněty a důrazy. Třeba snahu o lepší komunikaci radnice s lidmi nebo snahu o větší zapojení lidí do veřejného života. A to zkusím přinést. Uvidíme, co se mi povede nad to.

Povězte, co rád děláte ve volném čase, jaké jsou vaše koníčky?
Otevřeně přiznávám, že jsem workholik. Jakmile se mi někde objeví skulinka volného času, hned si do ní něco nacpu. Miluji psychologii, v této době podstupuji terapeutický výcvik, takže hrozně rád vedu různé zážitkové kurzy nebo psychologické výcviky. Také mám několik klientů v terapii. Jsem závislý na hudbě, takže moc rád chodím na koncerty, hraju nebo zpívám. Rád jezdím na kole, chodím po lese, lezu po horách, povídám si s kamarády, konzumuji dobré jídlo, toho je. Mám skoro nekonečný seznam radostí, které rád absolvuji. Prostě mám radost ze života a rád ji sdílím.

Je určitě skvělé mít tak pozitivně laděného starostu. Prozradíte něco málo o své rodině?
Rodina je jedna z mých největších radostí. S manželkou Luckou jsme spolu už víc než dvacet jeden rok. Poznali jsme se romanticky na chmelové brigádě, jinak té romantiky už moc nebylo. Prošli jsme vážnými nemocemi, krizemi vztahů a řadou dalších velkých problémů. Nakonec jsme je spolu vždycky zdolali. Jsem moc rád, že ji mám vedle sebe, učíme se navzájem doplňovat a „chodit" spolu. Tohle učení mě čím dál víc baví. Máme spolu dva jedináčky – 16 letého syna a 5 letou dceru. Se synem se učíme být kamarádi, dcera mě má omotaného kolem prstu. Snad se oba na vesnici naučí zdravě pracovat, žít i vytvářet vztahy.

A jak blízcí reagovali, když se dozvěděli, že jste byl zvolen starostou?
Jak kdo. Někdo s hrdostí, někdo se smíchem, někdo s obavami. Manželka byla ráda, že snad budu víc doma, syn se stejné věci děsí a dcera se raduje, že ji budu častěji vodit do školky a vyzvedávat dřív.

Děti už v tom tedy mají jasno ? Napadá mě zeptat se, čím jste chtěl být, když jste byl sám ještě dítě?
Chtěl jsem být myslivcem. Má maminka pochází z myslivecké rodiny, i z taťkovy strany tam nějaký nimrod je a ve mně se to nějak spojilo. Miluji les, stromy, nejradši bych byl v lese pořád ?. Dodneška vzpomínám na to, jak jsem chodil někdy v osmé třídě po lese a říkal jsem si – dělat bych snad mohl cokoliv, jen ne pracovat s lidmi.

Práci s lidmi jste tak úplně nezavrhl ? Co tedy mohou občané od starosty očekávat?
Tak tohle je hodně těžká otázka. Moc nerad bych se dočkal toho, že se budu holedbat a zklamu sebe i druhé. Určitě mohu slíbit snahu, vstřícnost, otevřenost v komunikaci. Nebudu tajnůstkář, budu se zajímat o vše ve městě i obcích kolem a otevřeně řeknu, co a proč půjde a co a proč naopak zatím nebude možné. Určitě přinesu nové přístupy a nápady. Co je ale podle mě největší deviza, kterou mohu nabídnout, je fungující tým kolem hnutí „Otevřené město". Je to parta lidí, z níž každý umí něco a umí to dobře. Dohromady můžeme městu nabídnout opravdu hodně.

Ve většině obcí vyhrála v letošních komunálních volbách jedna z vládních stran. Proč myslíte, že tomu právě u nás bylo jinak? Proč občané dali větší důvěru nezávislému sdružení?
Tady můžu rovnou pokračovat v odpovědi z minulé otázky. Jsem přesvědčen, že to nebylo programem, názvem ani slavnou osobností. Myslím, že jsme získali nejvíc hlasů díky týmu, který se na naší kandidátce i mimo ni sešel. Myslím, že by bylo naprosto jedno, z jakých pozic se lidé do zastupitelstva dostanou, myslím, že by byli stejně dobří. Všichni jsou osobnostmi, které mají co nabídnout, a dohromady to je věkově, oborově, osobnostně i politicky vyvážený tým, který dokáže realizovat na naše město nebývalé věci. S minimem nákladů jsme realizovali dobrou kampaň, díky které jsme mohli mluvit s řadou obyvatel Jeníkova i okolních obcí. Takže myslím, že to celé bylo o týmu a komunikaci s občany.

Jak vidíte spolupráci s ostatními politickými stranami či uskupeními na radnici? Je reálné, aby se všichni zastupitelé spolu dohodli? Nemáme se bát, že si budou spíš házet klacky pod nohy a doplatí pak na to občané?
Ne, to, že se všichni dohodneme, asi úplně reálné není, i když bych si to moc přál. Ale realita je taková, že jsme různí a máme různé pohledy na svět a skutečnost. Proto se můžeme doplňovat a vyvažovat. Jsem ale přesvědčen, že na takhle malé radnici politiku dělat nebudeme. Budeme se bavit o problémech, hledat jejich řešení a nebude úplně podstatné, kdo má jaké „stranické kecky". Všichni tady chceme žít a všichni chceme, aby se tady líbilo i našim dětem. Takže spolupráce zcela jistě probíhat bude, a to napříč všemi uskupeními, které na radnici budou, protože všichni budeme chtít řešit, co bude třeba. Navíc s některými uskupeními jsme již spolupráci projednali a dohodli.

Máte už představu o tom, jaké budou vaše nejbližší kroky?
Ano. To vím naprosto jistě. Budu se hodně učit. Ptát se, povídat si a naslouchat. Jsem domluven se čtyřmi lidmi, kteří starosty dělali nebo dělají, a kteří slíbili, že mě budou učit. Především to je pan Popílek, který byl starostou Jeníkova, a paní Dvořáková, která byla starostkou Vilémova. Je třeba projít všechny rozpracované projekty, především projekt dostavby základní školy, seznámit se s nimi a zajistit jejich řádné dokončení.

Připomíná mi to již mnohokrát omílané Učit se, učit se … Ale jaké je vaše životní krédo?
Přiznám se, že nějaké stručné a jednoduché životní krédo nemám. Asi tím nejpodstatnějším přesvědčením v mém životě je, že tu nejsme náhodou. Člověk není náhodný shluk buněk. Naše existence tady má svůj účel. Je velmi důležité, abychom ten účel objevili a prožívali. Lze velmi dobře rozeznat lidi, kteří ve svém životě našli smysl a prožívají ho a naopak lidi, kteří jsou přesvědčeni, že jejich život smysl nemá. Snažím se být člověkem, který zná svůj účel a cíl a směřuje k němu.

Co byste vzkázal na závěr starého roku všem našim spoluobčanům?
Že se už moc těším na vzájemnou komunikaci a spolupráci.

Sylvie Hájková Wagnerová

Autor: Redakce

5.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 81 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) řidič sk. B. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 81 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: - zavážení skákacích hradů do prodejních míst po ČR, - prac. dny převážně ČT-NE, - nejprve dohoda o provedení práce, při spokojenosti možnost prac. poměru, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Mkz stroje s.r.o. - pobočka, Strojírenská, č.p. 1304, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Zdeněk Michelfeit, +420 777 290 247. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 17 000 Kč Účetní všeobecní skladová účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe výhodou, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Atos, spol. s r.o. ledeč nad sázavou - světlá n.s., Panuškova, č.p. 985, 582 91 Světlá nad Sázavou. Informace: Miroslav Tichý, +420 777 778 007. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 13 000 Kč Pomocní skladníci pomocný skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - práce není vhodná pro ženy (těžká břemena), - prac. doba PO-PÁ 7:00 - 15:30 hodin, Osobní kontakt možný každé pondělí 8-9 hodin.. Pracoviště: Clipet s.r.o., Podolí, č.p. 30, 584 01 Ledeč nad Sázavou. Informace: Jitka Maloušková, +420 569 727 082. Informační technologie - Informační technologie Administrátor 20 000 Kč Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí konzultant pro informační systém. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe podmínkou, základní znalost účetnictví, ochota učit se novým věcem, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Amikon.cz s.r.o., Smetanovo náměstí, č.p. 3290, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Pecen Karel, +420 603 224 519.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pokládání základního kamene sportovní haly ve Světlé.
17

Ve Světlé položili základní kámen nové sportovní haly

Tak vidí studenti využití areálu po firmě Zetor.
17

Rozhledna, nový kulturák nebo knižní zahrada: tak vidí budoucnost studenti

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Dorostenci po výprasku na Kometě bodovali naplno

Dorostenci Bruslařů si chtěli napravit reputaci po extraligové vysoké porážce na Kometě Brno. To se jim povedlo na jedničku. Z Tábora si přivezli všechny čtyři body, i ten bonusový. Doma pak v derby s jihlavskou Duklou brali body tři. Bonusový získal po nadstavbové části soupeř.

Ledečská rezerva se propadla na čtvrté místo

Okresní přebor se začíná vyrovnávat a vedoucí celky se mění. Ledečské béčko získalo z posledních dvou zápasů pouze bod a propadlo se na čtvrtou příčku. Zato Herálec už natáhl šňůru vítězství na pět zápasů v řadě a vyšvihl se na vedoucí pozici. Staré Ransko a Kožlí si drží neporazitelnost a opanují druhé a třetí místo.

Vstup do sezony Bruslařům vyšel. V derby pokořili Žihadla

Havlíčkobrodští hokejisté vstoupili o víkendu do důležité druholigové sezony. Mají totiž poslední možnost se vrátit zpět do první ligy. Na úvod je čekalo derby s Moravskými Budějovicemi. Bruslaři šli v první třetině dvakrát do vedení, ale soupeř vždy vzápětí srovnal. Broďáky to ale nezlomilo a připsali si vítězství 6:2.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT