Rodák ze Svatého Kříže u Havlíčkova Brodu patřil za druhé světové války mezi stíhací esa britského Královského letectva. Zařadil se mezi jeho nejúspěšnější zahraniční piloty, stal se i jediným československým a současně i dvojnásobným držitelem britského Záslužného leteckého kříže. Letos v září by se dožil sta let.

„Návrh na vyznamenání brigádního generála Karla Kuttelwaschera podal Ivan Švec z Havlíčkova Brodu. Ráda jsem, společně s mnoha ostatními kolegy v Poslanecké sněmovně, jeho návrh podpořila," řekla Deníku poslankyně Jana Fischerová (ODS) a dodala, že pro návrh hlasovalo 131 poslanců. „Návrh nyní zamíří k prezidentovi republiky, který rozhodne," pokračovala Fischerová.

Státní vyznamenání uděluje nebo propůjčuje prezident, který návrhům sněmovny, Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět. V loňském roce například posuzoval prezident republiky třiatřicet návrhů. Nakonec u příležitosti státního svátku 28. října ocenil pouze šest z nich.

Ivan Švec ale není jediným občanem Havlíčkova Brodu, který se v současné době konkrétně vyslovil pro ocenění významné československé vojenské osobnosti.

Bývalý havlíčkobrodský důstojník Josef Musil je přesvědčen, že státní vyznamenání by měl získat i podplukovník Vladimír Chadalík, jenž sloužil ve velitelské funkci u 4. vrtulníkové letky v Havlíčkově Brodě. Do událostí roku 1968 se zapsal ojedinělým činem, který uskutečnil v den, kdy do Československa vtrhly sovětské tanky.

Vladimír Chadalík.

„Prostřednictvím vrtulníkové mise za hranicemi chtěl organizovat odboj. Dodnes za to nebyl oceněn," zdůraznil Musil a pokračoval: „Chadalík si 21. srpna ráno nechal přistavit vrtulník, přestože vojsko mělo rozkaz nic nepodnikat. Vymluvil se na kontrolní meteorologický let, vzlétl a opustil vzdušný prostor republiky. Přistál v německém Straubingu, pak v Mnichově. Tam se spojil s jugoslávským velvyslancem. Jeho cesta směrovala do Bělehradu. Chtěl v zahraničí informovat o situaci u nás a zajistit ozbrojenou pomoc."

Chadalík neuspěl a vrátil se do vlasti. V lednu 1970 byl zbaven velitelské funkce, v červenci degradován na vojína, propuštěn z armády. V roce 1974 byl zatčen. O rok později ho odsoudilo na tři a půl roku za protistátní činnost. Vězení opustil podmínečně v roce 1976. Zemřel v létě 1987.

Rehabilitace se dočkal po listopadu 1989. Byla mu vrácena vyznamenání a in memoriam povýšen na plukovníka. „Tento člověk nebyl u nás po revoluci vyznamenán ani oceněn. Rozhodl jsem se to změnit," řekl Musil. Nejprve chce Vladimíra Chadalíka veřejnosti představit, proto oslovil média. Chce spolupracovat s brodskou radnicí, s vojenskými historiky a důstojníky v záloze.

Připomeňme, že v listopadu 2015 byl dekorován Záslužným křížem náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky a současně do hodnosti brigádního generála povýšen válečný pilot Imrich Gablech. Žije v Havlíčkově Brodě a loni oslavil sté narozeniny.