„Cesta je pěkná jen místy bláto,“ pochvalovali si sobotní výlet vyznavači dálkových pochodů z různých koutů republiky. Vybrat si mohli ze dvou tras v délce 15 a 20 kilometrů. „Na startovní listinu se zapsalo 210 účastníků z celé Vysočiny, z Moravy i z Prahy a středních Čech. Nejstaršímu je osmdesát, nejmladší je roční dítě. Většina zvolila pěší túru, cyklistů je jen několik,“ informoval za pořadatele, obec Sobíňov, Ondřej Starý.

Memoriál se koná na počest zdejšího rodáka, aktivního sportovce, který ale poměrně brzy prohrál boj se zákeřnou nemocí. Příští rok této vyhlášené turistické akce bude jubilejní. Proto by pořadatelé rádi připravili pro účastníky nějaké překvapení. „Protože při této akci nejde o rychlost, uvažujeme o tom, že oceníme nejvytrvalejší účastníky, nejstarší turisty, nebo ty, kteří k nám přijedou z největší dálky,“ prozradil Ondřej Starý.

Dymáčkův memoriál se v Sobíňově koná hlavně díky podpoře obce Sobíňov a aktivitě jednoho z místních obyvatel, Jaroslava Jonáka, který je sám nadšeným turistou. Jemu vděčí Sobíňov za vzkříšení turistických aktivit známých po celé republice, ale i za zajímavou turistickou stezku vedoucí nejhezčími lokalitami Podoubraví. Proto nebylo náhodné, že Jaroslav Jonák obdržel letos od Klubu českých turistů v Havlíčkově Brodě čestné uznání za svůj celoživotní přínos pro turistiku, které se věnuje už skoro třicet let.

„V posledních letech se mi podařilo k turistice zlákat i manželku,“ svěřil se Jaroslav Jonák. Jeho nejdelší turistická trasa, na kterou se vydal, měřila 70 kilometrů. „Stovku jsem nešel snad nikdy,“ přiznává se nadšený turista, který za svoji „kariéru“ prošlapával podrážky nejen na domácí půdě, ale také po stezkách v zahraničí. Hlavně ve Švýcarsku, v Tyrolských Alpách a na slovenských horách. Zatím nikdy ho prý nenapadlo spočítat, kolik kilometrů dohromady za těch skoro 30 let ušel. Ale republiku by prý už obešel několikrát.