„Celá tato záležitost je na samotném začátku, přesné podmínky zatím nebyly stanoveny," zdůraznil starosta obce Miloš Starý.

Jak vysvětlil, počet obyvatel v obci postupně narůstá. Například koncem roku 2012 žilo v Sobíňově 694 obyvatel, letos koncem roku je jich už 711 a dá se očekávat další nárůst.

Podle starosty Starého rovněž stoupá zájem o bydlení v Sobíňově. Důvodem je krásná příroda a možnost získání pracovních příležitostí v nedalekém Ždírci nad Doubravou. Jak upřesnil, obec už nechce a svým způsobem už ani nemůže nabízet nové parcely. „V okolí je zemědělská půda, která někomu patří, takže bychom ji museli vykupovat a to není levná záležitost. Stejně tak, jako stavba inženýrských sítí.

Navíc už z principu nechceme podporovat přeměnu kvalitní zemědělské půdy na zástavbu," vysvětlil starosta.

Kontrast nové a staré zástavby

V minulosti už obec Sobíňov do nových parcel investovala, bylo jich víc než čtyři desítky v různých lokalitách. Dnes se pyšní Sobíňov novou zástavbou. A tím může podle starosty starého dojít časem k nepěknému kontrastu. „Vzhledem k tomu, že obyvatelé se u nás nejen rodí, ale také umírají, může se stát, že se staré centrum obce bude vylidňovat. Takže na jedné straně budeme mít zbrusu nové parcely, na straně druhé v centru rozpadající se nemovitosti z minulého století, což bychom nechtěli," podotkl starosta. Obec tedy hledá řešení, jak obydlet prázdné domy v zastavěném území obce a zároveň nezabírat zbytečně zemědělskou půdu zasíťováním nových parcel.

Řešením je podpora rekonstrukce starých nemovitostí ze strany obce. Podmínky přidělení dotací pro nové majitele chce obecní úřad stanovit zhruba na jaře příštího roku.

S problémem opuštěných starých nemovitostí se jako obec Sobíňov potýká většina měst a obcí na Havlíčkobrodsku. Důvody, proč jsou opuštěné a postupně chátrají, jsou různé. Vlastník zemřel nebo se odstěhoval, dům nemůže prodat, nemá na opravu peníze. Případně jeden dům vlastní několik majitelů, kteří v místě nebydlí, ale nemohou se mezi sebou dohodnout na provozu nemovitosti nebo údržbě.