Tak vypadají plány obecního úřadu v Sobíňově na Chotěbořsku pro nejbližší období.

„Už během jara se nám povedlo doplnit dopravní značení, které přispěje k bezpečnosti provozu v naší obci. Místní knihovna je vybavená počítačem s připojením na internet, který zde doposud chyběl. Podařilo se nám sehnat dotaci 10 tisíc korun z fondu Asekol na rekonstrukci kontejnerových stání u obecního úřadu a u novostaveb. Stání vybudujeme během letních prázdnin," informoval starosta obce Miloš Starý.

Povedlo se množství drobných oprav

V červenci nechá obec rovněž opravit zbytek komunikací v lokalitě na Cikánce, a to i za přispění dotace 130 tisíc korun z Kraje Vysočina.

Obec chce rovněž investovat nemalé prostředky do techniky na údržbu veřejných prostranství. „V příštích měsících se u nás objeví nová technika. Pět kontejnerů, kontejnerový nosič, štěpkovač i víceúčelová nástavba na traktor, na které se podařilo sehnat dotaci z Operačního programu Životní prostředí ve výši skoro 1,3 milionu korun. Zakoupili jsme bývalou garáž ve Vzoru, kterou využívají naši hasiči. Povedla se i řada dalších drobných oprav," zdůraznil Starý.

Sobíňov se pustil, stejně jako sousední město Ždírec nad Doubravou, například i do sběru použitého tuku a olejů z domácností, což je v oblasti odpadového hospodářství a ekologie činnost, která v ostatních městech a obcích není obvyklá.

Velké investice z rozpočtu ale obec neplánuje. Roční rozpočet je asi sedm milionů korun, k tomu obec splácí úvěr na stavbu čističky a kanalizace. Sobíňov patří k obcím, kde se zastupitelé vzdali svých ročních odměn, aby obecní rozpočet ušetřil. Co se týče úklidu veřejných prostranství, tam se obecní úřad nespoléhá jen na novou techniku.

„Na jaře proběhla každoroční dobrovolná brigáda na úklid obce, sešlo se okolo třiceti účastníků. V rámci celokrajské akce Čistá Vysočina 2015 se povedlo uklidit od odpadků okolí hlavní silnice směrem na Chotěboř," upřesnil starosta.

Podle jeho názoru patří Sobíňov k obcím, kde jsou mezilidské vztahy na dobré úrovni a společenský život neskomírá. „V krajském kole soutěže Vesnice roku 2015 Sobíňov získal diplom za podporu využívání volného času," podotkl starosta.