Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sobíňov obtěžují anonymy

Sobíňov – Venkov jedna rodina, to už neplatí. Neznámý anonym útočí na lidi i na obec a otravuje v poslední době  dobré mezilidské vztahy v Sobíňově.

16.5.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

Jeden z anonymních výtvorů si mohou lidé přečíst na nástěnce před obecním úřadem. Obecní úřad ho tam nechal vyvěsit, aby si každý, kdo si ho přečte, udělal úsudek sám. Je to již čtvrtý anonym, který se v poslední době objevil.

„Za celé volební období jsem obdržel čtyři anonymní dopisy. Zásadně se odmítám těmito sděleními zabývat. Žádný nenapadal mou osobu nebo funkci a pouze poslední se zmínil o zastupitelstvu. Řešily pouze frustraci pisatele. Anonymní dopisy neevidujeme 
a ani se jimi nezabýváme," vyjádřil se starosta Jaromír Moravec. „Pouze poslední byl vyvěšen na plakátovací ploše, 
a tak jsem cítil povinnost sdělit svůj názor občanům. Nebudu se ani nadále obsahem anonymů zabývat, jednak proto, že jsme je neuchovali, 
a pak proto, že jsem to sdělil občanům. Myslím, že si žádný pisatel nezaslouží, aby se o tom psalo. Považuji to za uzavřenou věc," uvedl k celému případu sobíňovský starosta.

Ten dodal, že nechápe, čeho se dotyční pisatelé bojí, protože ze strany obce žádné represe nehrozí. Bojí se vystoupit se svými názory zřejmě proto, že by je nedokázali obhájit, a tak se snaží škodit a vytvářet zlou krev, nastínil svůj názor Moravec.

„Je to nechutné. Atmosféře v obci to neprospívá. Narušují se dobré sousedské a mezilidské vztahy, protože teď se lidé v Sobíňově budou dívat jeden na druhého a hádat, kdo to  mohl napsat, a začnou se podezírat," stěžovali si dva místní občané, kteří si ale jmenováni být nepřáli. Jak totiž tvrdí, mohli by se třeba stát terčem pro nějaký další hloupý anonym.

Anonymní dopisy, urážky v internetových diskusích na obecním webu, napadání obecních zastupitelů, starostů, či zbytečné osobní spory a hádky jsou v poslední době častým projevem výrazně se zhoršujících mezilidských vztahů nejen ve městech, ale už i na vesnicích.

Někteří starostové jsou zhoršením mezilidských vztahů ve „svých" obcích tak znechuceni, že už nechtějí ve  funkci v dalším volebním období pokračovat. A tak některým menším obcím na Havlíčkobrodsku hrozí, že po podzimních volbách zůstanou bez vedení. Jedním z hlavních důvodů, proč nechce například ve Stříbrných Horách na Havlíčkobrodsku kandidovat letos opět do funkce starostky Marie Kollariková, jsou, kromě jiného právě mezilidské vztahy.  „Vztahy ve společnosti se strašně zhoršily. Slušnost a důvěryhodnost vymizely. Je to vidět i u nás na obci. Naschvály, hádky. To, co si dneska domluvíte, zítra neplatí," posteskla si starostka. Obcí se špatnou pověstí, kde se pár desítek obyvatel mezi sebou nesnese a dělá si ze života peklo, má už léta obec Slavníč u Herálce.

Pro neustálé anonymní urážky a vzájemné napadání jednotlivých politických stran i jednotlivců zrušilo město Přibyslav na svých webových stránkách takzvanou Návštěvní knihu.

Osobní spor a msta

Devastujete životní prostředí v chráněné oblasti, obvinil v minulosti neznámý pisatel obecní úřad v Podmoklanech. Podle autora několikastránkového anonymního dopisu se jednalo o osadu Hudeč. „Je to osobní spor, možná i msta," řekl jeden z obyvatel, podnikatel z Hudče, který se Deníku představil, ale jméno zveřejnit nechce. Podle jeho názoru je stížnost zaměřená proti vedení obce Podmoklany, především starostovi Jiřímu Zatřepálkovi.

„Anonym poslal obecnímu úřadu v Podmoklanech i několik fotografií. Většinou se jedná o záběry soukromých pozemků. Na některých z nich je vidět složený materiál, dřevo nebo prkna. Otázkou je, kdo a čím životní prostředí v Hudči vlastně devastuje," vrtěl hlavou nad podivným dopisem starosta  Zatřepálek.

Psycholog Luděk Špaček přičítá zhoršující se mezilidské vztahy hlavně existenční nejistotě a ekonomické krizi. Nejvíce se lidé stydí za politiky a současnou politickou situaci, korupci a mezilidské vztahy v zemi. To vyplynulo i z loňského průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Význam mezilidských vztahů si uvědomuje například mateřská škola ve Ždírci nad Doubravou, která loni uskutečnila netradiční projekt Já, človíček, který je zaměřen právě na mezilidské vztahy. Projekt byl rozdělen na 10 částí. Každý měsíc se učitelky proměnily v předškoláčky. V jednotlivých scénkách pak předváděly, jak by se děti neměly chovat.

„Naše děti (paní učitelky) byly na sebe při hře zlé, nechtěly si s určitými dětmi hrát, posmívaly se, když se někomu něco nepovedlo. Dokonce nutily jednu holčičku,  aby  za ně uklidila hračky a teprve pak že se s ní  budou kamarádit. V následném rozboru nám děti pomáhaly hledat nevhodné chování a navrhovat řešení jednotlivých situací," popsala projekt Jiřina Novotná.

Autor: Štěpánka Saadouni

16.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení