„Ještě v pátek ráno to vypadalo, že se nic konat nebude, protože louka byla podmáčená, ale krásně to vyschlo,“ usmál se sobíňovský starosta Miloš Starý.

Podobně mluví i starostka tamního hasičského sboru Lucie Štejnarová. „Přiznám se, že jsem se toho kvůli počasí opravdu bála. Ulevilo se mi až v pátek odpoledne, když všichni přišli a pomáhali s přípravami,“ přidala se.

Samotné přípravy na oslavy začaly už před rokem. V posledních dvou měsících se ještě více zintenzivněly. Příchozí se tak mohli pokochat hasičskou technikou, a to jak současnou, tak z dob minulých, či nahlédnout pod pokličku práce ždíreckých hasičů, kteří předvedli, jak se vyprošťují lidé z havarovaného auta.

Vše pak doplnil program a soutěže pro děti, hudební vystoupení a seskok parašutistů. Ti měli na noze přivázanou stuhu s nápisem 140 let SDH Sobíňov. „Každý z členů přišel s nějakým nápadem, až z toho vznikl plán na celé odpoledne,“ popsala Šteinarová.

Jak dodala, se sobotními oslavami je spokojená. „Jsem nadšená, povedlo se to opravdu podle našich představ a spadl mi obrovský kámen ze srdce,“ svěřila se.

Nejstarší sbory

Sobíňovští dobrovolní hasiči patří k nejstarším sborům na Havlíčkobrodsku. „Nejstarší je Golčův Jeníkov, ten loni oslavil 150 let, a pak je Úsobí, které 150. výročí oslaví za rok. V Golčově Jeníkově to byla záležitost města, založili ho měšťané, ale v Úsobí jeho vznik inicioval majitel hutě, protože se obával požáru,“ připomněl Josef Stejskal, starosta Okresního sdružení hasičů Havlíčkův Brod.

Aktuálně mají sobíňovští dobrovolní hasiči kolem 140 členů a nemohou si stěžovat ani na nedostatek dětí. „Máme jich kolem dvaceti, a to už od čtyř let. Teď se nám dokonce přihlašovaly další,“ pochvaloval si vedoucí pro práci s mládeží Lukáš Staněk, který má ve sboru přezdívku Luigy.

Mezi členy ale nejsou jen místní. Patří mezi ně například i Nikola Marková a Martina Bouchnerová z Chotěboře. „Dostala jsem se sem díky manželovi,“ prozradila Martina, která je u sboru už devět let. „A já díky svému bratrovi,“ doplnila, jež je hasičkou o čtyři roky déle.

Jak se obě mladé ženy shodly, kromě rodinných vazeb je v Sobíňově drží především přátelské vztahy. „Jsme tady opravdu skvělá parta lidí,“ dodaly svorně.