Adventní koncert se tady v sobotu 1. prosince konal už podesáté. Letos poprvé se ale přesunul do sobíňovského kostela. „Oslavu adventu zavedla už bývalá ředitelka Alena Stará, která nasadila laťku opravdu vysoko. Letos si lidé vyžádali pásmo v kostele, protože je tam nádherná akustika a vejde se tam víc lidí. Udělali jsme proto první pokus. Novinkou je i to, že vystoupily děti z mateřské školy,“ řekla ředitelka Základní a mateřské školy v Sobíňově Jana Málková.

Dříve žáci účinkovali přímo ve škole. „Buď se zpívalo na schodech, kde to také nádherně vyzní, nebo jsme minulý rok hráli betlém v jedné z našich tříd. Bohužel se sem vešlo málo lidí, takže jsme to museli dělat nadvakrát a bylo to organizačně velmi náročné,“ vysvětlila Málková.

Vystoupení dětí je mezi místními oblíbenou a vyhledávanou akcí. „Troufnu si říct, že je to jedna z největších vánočních akcí v naší obci. Celé to děláme ve spolupráci s panem starostou a lidé už si za ty roky docela zvykli. K Sobíňovu už to zkrátka patří a byla by škoda, kdyby to jeden rok nebylo,“ zamyslela se Málková.

Po koncertě lidé zamířili do školy, kde na ně čekal vánoční jarmark. „Našli tam hlavně poctivé vánoční cukroví, které napekli maminky, babičky, dědečkové a tatínci všech dětí ze školy i školky. To je taková naše největší tradice. Nechyběly ani klobásy, svařené víno, čaj pro děti a hlavně vánoční výrobky,“ vyjmenovala ředitelka.

Kromě adventních věnců, svícnů a dárků pro nejmenší si mohli zájemci koupit i výtvory dětí. „Děti ze školky vyráběly věci z keramiky. Pak máme kroužek, který se jmenuje Tvořeník, a děti, které ho navštěvují, tady měly speciální stánek. Tam prodávaly věci, které samy vyrobily,“ vyzdvihla Málková. Výtěžek akce půjde na potřeby pro základní i mateřskou školu.