Jeden válečný pluk střídá ten druhý a do toho všeho i jezdectvo a desítky zraněných. Tak nějak probíhala v sobotu více než hodinová rekonstrukce napoleonské bitvy ve Štokách. Městys totiž oslavil 210. výročí příchodu francouzské armády do Jihlavy a bitvy u Štoků.

Akci pořádala Asociace 8. historického pluku francouzské řadové pěchoty, město Jihlava a Štoky.

Po odpolední bitvě na náměstí ve Štokách se totiž armády přesunuly na jihlavské Masarykovo náměstí, kde probíhala druhá část programu. „Celkem přijelo více než sto třicet vojáků z deseti různých klubů z celé České republiky," uvedl pořadatel a předseda Asociace 8. historického pluku francouzské řadové pěchoty Kamil Maděra. Ten dodal, že průběh bitvy proběhl dle předem připraveného scénáře a co nejvěrněji kopíroval bitvu, která se ve Štokách odehrála v roce 1805.

„Vojáci si především pochvalovali zdejší členitý terén, park a přilehlý kostel. V bitvě u Štoků podle rakouských pramenů padlo až šestnáct set lidí. Je tedy jasné, že nešlo o nějaké bezvýznamné střetnutí," podotkl Maděra.

Sobotní program přilákal do Štoků stovky lidí, kteří nejenže mohli zhlédnout rekonstrukci bity a pietní akt, ale také si vyzkoušet střelbu z dobové flinty či detailně poznat, jak vypadal tehdejší výcvik a ležení. „Rozhodně to není žádný levný koníček. Jen flinta s bodákem vyjde na dvacet tisíc korun. K tomu si připočtěte uniformu a kompletní vybavení. Jsou zde lidé, kteří mají i historické věci, takže jenom za kompletní výbavu můžete utratit až šedesát tisíc korun," vysvětlil jeden z vojáků Marcel Juřina, který ve Štokách zastupoval pátý ruský myslivecký klub.

Podobný názor sdílel i Martin Banev z 8. historického pluku francouzské řadové pěchoty. „Účastníme se mnoha akcí nejen v Česku, ale i v zahraničí. Nedávno například proběhla rekonstrukce bitvy u Waterloo, které se zúčastnilo více než pět tisíc vojáků z celého světa," nechal se slyšet Banev.

Vzpomínkovou akci si velmi pochvaloval i starosta Štoků Pavel Královec. „Jsem velmi rád, že i přes nepříznivé počasí dorazilo tolik lidí, kteří si nenechali ujít tento skvělý zážitek. Chtěl bych především poděkovat všem historickým klubům a dalším protagonistům za úžasnou podívanou. Pevně věřím, že bitva se líbila i lidem a za pět let uspořádáme další vzpomínkovou akci," konstatoval Královec.