„Nejsem sám, koho by to zajímalo, proč máme v Chotěboři novou sochu čerta, která je v nadživotní velikosti ze železobetonu, na výšku má 3 metry o hmotnosti 10 tun, o které nevíme kolik stála, kdo ji zadal a kdo ji zaplatil," obrací se přímo a veřejně na městský úřad v Chotěboři s dotazem Aleš Makovec. Stejně tak cena sochy zajímá i dalšího tazatele, Jakuba Hájka.
Co ale se Aleši Makovcovi líbí ze všeho nejméně, je socha samotná. Podle jeho názoru je ztělesněním a oslavou zla, neboť již v pohádkách má čert vždy zápornou úlohu, navíc socha zkresluje přesné znění chotěbořské pověsti. Podle legendy by měla být totiž k čertovi „ přisochána" také postava poustevníka, která v místní pověsti čerta přemohla. „ Pořád se mluví o tom, že město nemá finanční prostředky, ale čert má zde svůj památník. Ptám se za co? Jako kdyby nestačilo, co je zla ve společnosti, mezi lidmi a vzájemné nevraživosti," diví se Aleš Makovec.
Podle tajemníka městského úřadu v Chotěboři Jiřího Fišery má město novou sochu, která se většině obyvatel i návštěvníků města líbí, o čemž svědčí reakce veřejnosti i její hojná navštěvovanost.
„Mně osobně se socha čerta líbí. Stejně jako všechny sochy, které Michal Olšiak vytvořil, protože se vymykají standardu," říká například Milan Knob z Chotěboře. Jak dodává, nevadí mu ani, že předlohou pro chotěbořskou sochu je právě čert. Podle Knoba nejde o žádný symbol zla, čert je součástí jedné z nejznámějších chotěbořských pověstí. Že sochy Michala Olšiaka jsou u veřejnosti v oblibě, svědčí i skutečnost, že například v nedalekém městě Ždírec nad Doubravou, které není na sochy a památky zrovna bohaté, se někteří občané obrátili s dotazem na ždíreckou radnici, zda by Olšiak nemohl nějakou sochu vytvořit i u nich.
Čert do českých pohádek patří
„Historie jejího vzniku byla již zmiňována a podrobně se o ní můžete dočíst například v lednovém čísle měsíčníku Chotěbořské ECHO. Tento náš chotěbořský čert je pro většinu lidí pohádkovou postavičkou, která neodmyslitelně patří do českých pohádek a tradic a je zdrojem inspirace pro mnoho umělců. Nejsme nakonec prvním městem, kde čert je vyhledávanou turistickou atrakcí. Navštivte například přírodní rezervaci Peklo nedaleko Nového Města nad Metují nebo Úštěk na Litoměřicku, kde čerti mají dokonce své muzeum," vzkazuje tazatelům tajemník Fišera a dodává:"Finanční prostředky na její zhotovení byly použity z všeobecné nespecifikované rezervy rozpočtu města Chotěboř, kterou tvoří příjmy, které nebyly v daném roce plánované. V tomto konkrétním případě to byly mimo jiné příjmy z prodeje knih z chotěbořské edice. Celkové náklady na zhotovení sochy byly 160 tisíc korun."
Jak tajemník dodává, je pochopitelné,že mnoho požadavků na investice či finanční dotace nemůže být uspokojeno s tím, že není dostatek finančních prostředků v rozpočtu města. „Rozpočet města skutečně neumožňuje vyhovět všem požadavkům, ale při jeho sestavování je kladen důraz na investice do všech činností a oblastí života ve městě," zdůrazňuje tajemník.