Jan Trdý z Přibyslavi sochu vojáka v Přibyslavi nechce. „Už můj otec František tvrdil, že rudoarmějec patří do muzea. Usiloval o jeho odstranění. Oslovil tehdejší vedení radnice, ale z návrhu sešlo,“ řekl Deníku Trdý. Opačný názor má zastupitelka Zdena Neumannová. „Stěhování soch, a to jakýchkoliv, je zbytečné a nic to neřeší,“ konstatovala Neumannová.

Socha ruského vojáka v parčíku v Přibyslavi.
Rudoarmějec se samopalem terčem útoků: v Přibyslavi ho schovají do skladu

Podle informací a rad na webu Ministerstva kultury odbor památkové péče návrh na zrušení prohlášení věci nebo stavby za kulturní památku může podat vlastník kulturní památky nebo právnická osoba, která na zrušení prohlášení věci nebo stavby za kulturní památku prokáže právní zájem. Předmětem řízení je zjištění, zda pro zrušení prohlášení věci nebo stavby za kulturní památku existují mimořádně závažné důvody.

Kamery v obci zachytily motorkáře pár minut předtím, než byl postřelen.
Motorkář z Havlíčkova Brodu přežil střelbu i srážku s vlakem, hrozí mu vězení

V současné době je socha vojáka z náměstí uklizena protože v souvislosti s válkou na Ukrajině ji lidé halili do ukrajinské vlajky, dokonce se objevily hlasy že by socha měla být natřena rudou barvou krve. Autorem památníku je sochař Karel Samohrd. Kousek u pomníku jsou dva hroby sovětských vojáků na které se vztahuje ochrana ministerstva obrany na základě mezinárodní úmluvy.