Na konci jejich úsilí vznikly čtyři sochy z místního slivence, které se za rok připojí k dalším sochám na cestě z Dobřichovic do Karlíka. Letošní díla, která slavnostně odhalili v neděli 17. srpna, vytvořili tři sochaři a jedna autorská dvojice.

Sochařské sympózium Cesta mramoru v Dobřichovicích slaví v letošním roce šestý ročník. „Celá akce vznikla v roce 2003 a koná se jako bienále každý druhý rok. Jeden rok se sochy sekají na určitém místě a po roce se přesouvají na chodník, který vede z Dobřichovic do Karlíka," vysvětlil zakladatel a prezident sochařského sdružení Cesta mramoru Petr Váňa. V prvním ročníku vytvořili pět soch, pak vždycky čtyři. Na cestě jich nyní stojí sedmnáct a později se k nim přidají další čtyři.

V Dobřichovicích pod lávkou se od 20. července do 17. srpna usadila pětice autorů spolu s pomocníky. Pod rukama jim vznikají čtyři sochy ze sliveneckého mramoru. Byl mezi nimi i havlíčkobrodský sochař Radomír Dvořák. Ten se rozhodl vytvořit siluety tří žen. „Chtěl jsem navázat na blok, který na sympóziu vytvářelo hodně sochařů. Navazuji na Michelangela, který dělal blok, z něhož lehce vystupuje figura," popsal Radomír Dvořák.

Nejdříve přemýšlel, které postavy budou jeho práci představovat. Protože chtěl navázat na místní historii, dva bloky představují Tetu a Kazi, protože nedaleko stojí jejich dva hrady. Třetí Libuši tvoří prázdná silueta uprostřed, protože odešla a zbylo po ní prázdno. „Přemýšlel jsem, že bych na jedné straně něco připojil. A protože na Tetíně byla zavražděná svatá Ludmila, sehnal jsem si čárový kód z vína Ludmila," doplnil Dvořák, kterého baví práce, která je legrační a dají se v ní najít další významy.