„Oceněný projekt nazvaný Krámek s dobrotami je sociální podnik, kde se prodávají bezobalové a místní produkty. Krámek nabízí i možnosti k setkávání místních obyvatel,” představila sympatický obchůdek z Malče Jaromíra Valehrachová z Místní akční skupiny (MAS) Podhůří Železných hor, která vznik krámku podpořila.

„V Krámku je posezení pro návštěvníky, hrací koutek pro děti, knihovna a akvárium. Organizují se zde přednášky a workshopy na různá témata – cestovatelské, logopedické, zdravého životního stylu, rukodělné a dále akce oživující místní tradice,” charakterizovala stručně poslání krámku majitelka Hana Nováková.

CO KUS, TO ORIGINÁL. Patchworková technika je krásná, ale pracná.
Patchworkový klub se chlubí na výstavě svým uměním

Ocenění obchůdku udělalo radost i starostovi obce Maleč Karlu Musílkoví. „Vítáme každý projekt, který rozšíří nabídku služeb v naší obci a podpoří regionální produkci,“ konstatoval starosta Musílek, který je zároveň aktivním členem reprezentující obec v místní akční skupině Podhůří Železných hor.

Krámek s dobrotami vytvořil v Malči tři pracovní místa pro ženy, které by jen těžce hledaly na trhu práce místo. Podle majitelky obchodu Hany Novákové je cílem obchodu, především vytvořit příjemnou atmosféru pro návštěvníky, kteří si zde mohou nakoupit dobré jídlo, ale také posedět s rodinou či přáteli.

Konference v Bruselu

Majitelka obchodu Hana Nováková a zástupkyně místní akční skupiny Podhůří Železných hor Jaromíra Valehrachová projekt představily společně s dalšími 40 evropskými projekty na konferenci v Bruselu organizované čtyřmi generálními ředitelstvími Evropské komise.

„Konference se uskutečnila 3. a 4. prosince a propagovala inciativu Evropské komise nazvanou Komunitně vedený místní rozvoj, známou pod zkratkou CLLD. Na konferenci bylo více jak 450 účastníků, kteří projekt uskutečňují a propagují. Ti metodu CLLD využívají ke zlepšení podmínek v pobřežních, městských a venkovských oblastech v zemích Evropské unie,” vysvětlila poslání konference a iniciativy CLLD Jaromíra Valehrachová. Iniciativa CLLD je podle ní Evropskou unií podporována již 25 let a má za cíl poskytnout obyvatelům finanční prostředky pro rozvoj místních aktivit a umožnit, aby se občané mohli podílet na rozvoji regionu.

Ilustrační foto.
Havlíčkův Brod: Rozpočet města je vyrovnaný

„Projekt Krámek s dobrotami získal Speciální cenu poroty z rukou Evropského komisaře pro Životní prostředí, oceány a rybářství Virginijuse Sinkevičiuse,” upřesnila Valehrachová. Další ceny získaly například italský projekt nazvaný Tarta -Tur zaměřený na spolupráci vědců a rybářů při ochraně želv a delfínů. Dále rakouský projekt Pop-up Shops nabízející levný pronájem prostor pro obchodníky, kteří si chtějí vyzkoušet obchod takzvaně na zkoušku či španělský projekt Xesmar díky němuž byla vytvořena digitální platforma pro lepší management a organizaci sběru mušlí. „V plenární diskusi Českou republiku reprezentoval skvělý projekt MAS Hradecký venkov „O krok napřed“ pomáhající dětem odcházejícím z dětského domova,“ upřesnila Valehrachová.

Přínos pro region

Projekty, jako je Krámek s dobrotami jsou hlavně pro venkovské regiony cenným přínosem a splňují priority MAS zaměřené na rozvoj daného území a regionu. Na takové projekty pak Místní akční skupiny rády vyčleňují finanční prostředky.  „Krámek v Malči nejenže nabízí pracovní místa znevýhodněným skupinám obyvatel, ale zároveň vytváří pracovní uplatnění i samotné žadatelce a podporuje rozvoj jejího podnikání. Udržet mladé rodiny je pro venkov naprosto zásadním úkolem a právě vytváření pracovních míst a podpora podnikání je pro to jedním z nejvýznamnějších nástrojů,“ zdůraznila Valehrachová.

Rozjezd obchodu v Malči byl podle Valehrachové umožněn díky kombinaci finančních zdrojů Evropského sociálního fondu (ESF) v České republice rozdělovaných skrze Operační program Zaměstnanost a soukromých zdrojů.”.

„Krámek s dobrotami, je názorným příkladem toho, kdy metoda CLLD, kvalitní práce a podpora místní akční skupiny přispěly k vytvoření nových hodnot ve venkovském prostředí. Vzhledem k tomu, že jsme na prahu přípravy nového programovacího období a do regionů budou směřovat další finanční prostředky, je úspěch takového projektu jistě povzbuzením i pro případné další následovníky a aktivní občany”, uvedla Valehrachová.

Do Krámku s dobrotami mohou návštěvníci Malče zavítat v úterý až sobotu od 10 do 17 hodin. Boudou srdečněsrdečně vítáni. Více informací o projektu a metodě CLLD zájemci naleznou na webu www.krameksdobrotami.cz a www.podhurizeleznychhor.cz