Cílem akce je nejen ukázat prostory veřejnosti, ale také přilákat do sociálních služeb více mužů.

Zaměřeno na muže

„Zaměřili jsme se na rovné příležitosti žen a mužů, konkrétně na zvýšení počtu zaměstnaných mužů v sociálních službách, kterých je v našich zařízeních nedostatek," vysvětluje ředitelka Sociálních služeb města Havlíčkův Brod Magdalena Kufrová. Akce se koná v rámci III. pilotního testování získaných zkušeností ze zahraniční stáže ve slovenské Spišské Nové Vsi. Prvním zájemcem o návštěvu Domova pro seniory nebyl muž, ale slečna Lucie, která si mohla domov prohlédnout a zúčastnit se některého kulturního programu. Ve středu to bylo například tradiční Křeslo pro hosta. „Já už pracuji v sociální oblasti. Zajímá mě spíš výměna zkušeností," prozrazuje Lucie. „Práce v sociálních službách je doménou žen. Je na místě, že o staré a nemocné se starají především ženy," říká Stanislava Krejčíková, pracovnice Charity.

Podle zkušeností těch, kteří v sociálních službách pracují dlouhodobě, odrazuje potenciální zájemce z řad mužů velmi nízký plat. V sociálních službách jsou totiž vůbec nejnižší tabulkové platy v ČR, které se už pět let nezvyšovaly. „Muž, který si chce založit rodinu, dneska s takovým platem nevyžije. Práce v sociálních službách je vhodná tak pro svobodného kluka, idealistu, který bydlí a jí u rodičů," míní student Petr Řezníček z Havlíčkova Brodu.

Podle Ireny Salaqurdové, která vede brodské Středisko rané péče zaměřené na nedonošené děti, jsou muži méně odolní proti psychické zátěži a péči o lidi nějak postižené hůř zvládají.

Den otevřených dveří sociálních služeb trvá tři dny.