Tělovýchovná jednota Jiskra Havlíčkův Brod právě z tohoto důvodu požádala havlíčkobrodskou radnici o vyplacení dotace na výstavbu sociálního zázemí a šaten v softballovém areálu v Plovárenské ulici.

Původně se měl šampionát v Havlíčkově Brodě konat v roce 2017, ale Česko si vyměnilo pořadatelství s Kanadou. Proto se brodští zastupitelé na svém posledním zasedání k dotaci, kterou již jednou uvolnili, a to s časovým vymezením pro rok 2017, vrátili. Žádost znovu projednali a opětovně schválili.

„K tomu, aby se mistrovství světa v softbalu mužů mohlo konat v Havlíčkově Brodě, je potřeba dostavět a zvýšit kapacitu šaten a sociálního zázemí," uvedl již dříve starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. Ten dodal, že město se na této rekonstrukci podílí částkou jeden milion šest set tisíc korun. „Havlíčkobrodské softbalisty také podpoří Kraj Vysočina, který přislíbil další dotaci ve výši tři miliony čtyři sta tisíc korun," podotkl Tecl.

Podle sportovního manažera a šéftrenéra mládeže havlíčkobrodského softbalového klubu Dušana Šnellyho je stávající kapacita šaten a sociálního zázemí nedostačující. „Aktuálně máme pouze tři šatny, což je i pro domácí turnaje a další akce nevyhovující," řekl Šnelly. Ten podotkl, že z toho důvodu nemohou pořádat ani některé domácí šampionáty. „Díky dotaci od města a Kraje Vysočina v celkové výši, přesahující pět milionů korun, chceme vybudovat pět nových šaten. Ty samozřejmě využijeme i po skončení šampionátu," vysvětlil Šnelly. Také připomněl, že plánované mistrovství světa se uskuteční nejen v Havlíčkově Brodě, ale také v Praze.

O konání Mistrovství světa v softbalu v roce 2019 v České republice zatím není definitivně rozhodnuto, konečný verdikt padne letos v říjnu. „Každopádně budeme v roce 2019 jediná země, která bude usilovat o pořádání šampionátu, proto jsme si nyní pořádání nadcházejícího mistrovství světa vyměnili s Kanadou," řekl Deníku předseda České softbalové asociace Gabriel Waage.

„Softbal má ve městě tradici, kvalitní zázemí i excelentní tým. V mnoha ohledech jsme na tom, tedy z pohledu zázemí a týmu, mnohem lépe než v Praze," zdůvodnil Tecl skutečnost, proč se mistrovství světa uskuteční právě v Brodě.

Podle něho je ve městě mnoho fanoušků a příznivců softballu, kteří umí vytvořit neopakovatelnou domácí atmosféru.

Zastupitelé města také na zasedání projednávali finanční nabídku hokejové společnosti HC Havlíčkův Brod. Ta městu nabídla odkup 959 akcií, a to v celkové hodnotě padesáti tisíc korun.

„Zastupitelstvo nabídku odmítlo. Město totiž nechce výrazným způsobem vstoupit do této společnosti," uzavřel Tecl. Ten zdůraznil, že radnice i nadále preferuje podporu hokejové mládeže.