Peníze byly určeny pro mistrovství světa mužů, které se mělo v Praze a Havlíčkově Brodě konat za dva roky. Vyšlo však najevo, že v roce 2017 se šampionát neuskuteční v České republice, ale v Kanadě. Tuzemští pořadatelé si totiž s těmi kanadskými pořádání mistrovství vyměnili. Nejlepší týmy světa se tak u nás s největší pravděpodobností objeví až v roce 2019. Havlíčkobrodský softballový oddíl zřejmě o schválenou dotaci přijde.

„O konání mistrovství světa v softballu v roce 2019 v České republice zatím není definitivně rozhodnuto, konečný verdikt padne letos v říjnu. Každopádně budeme v roce 2019 jediná země, která bude usilovat o pořádání šampionátu, a z toho důvodu jsme si pořádání nadcházejícího mistrovství světa vyměnili s Kanadou," řekl Deníku předseda České softballové asociace Gabriel Waage s tím, že o výměně pořadatelství s Kanadou se již nějakou dobu spekulovalo.

Víc času na přípravu

„Pokud se šampionát uskuteční v Havlíčkově Brodě skutečně až v roce 2019, budeme mít alespoň víc času na přípravu a doladění všech záležitostí, které jsou s pořadatelstvím spojené," konstatoval trenér a vedoucí softballistů TJ Jiskra Dušan Šnelly. Ten podotkl, že o dotace od města Havlíčkův Brod a Kraje Vysočina budou samozřejmě žádat.

„Stávající šatny a sociální zázemí je nevyhovující. Aktuálně máme pouze tři šatny, což je i pro domácí turnaje a další akce, nevyhovující," pokračoval Šnelly. „Díky dotaci od města Havlíčkův Brod a Kraje Vysočina ve výši, která přesahuje pět milionů korun, chceme vybudovat pět nových šaten. Ty samozřejmě využijeme i po skončení mistrovství světa," vysvětlil Šnelly. Ten zdůraznil, že o výměně v pořádání světového šampionátu s Kanadou do poslední chvíle nevěděl.

O schválenou městskou dotaci softballisté pravděpodobně přijdou, protože nesplní podmínky, které havlíčkobrodská radnice stanovila. „Příslušné usnesení zastupitelstva je totiž vázáno na pořádání mistrovství světa v roce 2017," uvedl starosta Havlíčkova Brodu, Jan Tecl. „V případě, že se mistrovství světa uskuteční až v roce 2019, je samozřejmě žádost se schválenou dotací neplatná," doplnil Tecl s tím, že bude požadovat oficiální vyjádření Českého softballového svazu i žadatele dotace. „K celé věci se vrátíme při pondělním zasedání rady města a stejně tak se jí bude zabývat i další zastupitelstvo," konstatoval Tecl.

Město se na rekonstrukci softballového areálu na Plovárenské ulici v Havlíčkově Brodě mělo podílet částkou ve výši jednoho milionu a sedmi set tisíc korun. Kraj Vysočina byl požádán o vyplacení tří milionů a čtyř set tisíc korun.