VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Solární baron nežije v Ronově, ale v daleké kyperské Nikósii

Ronov nad Sázavou: Obchodníky se sluncem, kteří si z jeho paprsků udělali výnosný byznys, zahaluje tajemné šero.

4.3.2013
SDÍLEJ:

Pod okny. Nájemníci obytného domu v Ronově n. Sázavou přišli o výhled do zeleně. Iniciátorem stavby tohoto fotovoltaického pole pod jejich okny byl Libor Joukl. Ten dnes v roli náměstka hejtmana Kraje Vysočina s budováním solárních elektráren nesouhlasíFoto: Ivo Havlík

Komu například plynou zisky z fotovoltaického pole v Ronově nad Sázavou, místní části Přibyslavi?

Otázka ve městě koluje v souvislosti s celospolečenským pobouřením nad takzvanými solárními barony, jak tyto vychytralé podnikatele nazval premiér Petr Nečas.

Stavba solární elektrárny v Ronově je spojována s bývalým vlastníkem kartonážky společnosti Apoly, současným náměstkem hejtmana Kraje Vysočina Liborem Jouklem (ČSSD).

„Je to v podstatě jeho dílo. Začali ho budovat krátce po tom, co stará část jeho továrny, určená ke zbourání, vyhořela. Sutiny nebyly odvezeny na placenou skládku, ale odhrnuty o sto metrů dál, posloužily k vyrovnání terénu a  při nasypání valu před železniční trať. Na připraveném území se pak začaly montovat solární panely," vzpomínají lidé z Ronova. Zvlášť se cítí být poškozeni ti, jimž se zelený obzor za okny jejich bytovky  proměnil v nevábný pohled na černé desky. „Proč si to investor nedal před svůj dům?  Proč to postavil v naší malé vesnici?" ptají se Ronovští.

Libor Joukl však vlastníkem sluneční elektrárny nebyl a není. Podle dostupných informací je držitelem licence, a to od samého počátku,  pražská společnost s ručením omezeným Masatte. Tu stoprocentně vlastní firma Revlin Limited s adresou: Nicosia, Athalassis Tower 2, 95, Flat/Office 401, 2024 Kypr.

Pozemky patří společnosti Apoly

„Pozemky, na kterých je vybudována elektrárna, patří firmě Apoly. Pronajímám je firmě, která solární zařízení vlastní a provozuje, ale o tom, že by to byl někdo z Kypru, nemám informace. K tomu, na kolik let a za kolik peněz je  smlouva podepsána, se nechci vyjadřovat. Nebylo by etické dávat informace o firmě a  smlouvách s ní bez jejího vědomí," sdělil Josef Křesťan,  jednatel společnosti Apoly.
„Je to hrozný podvod, v podstatě uzákoněné okrádání všech, ale hlavně těch nejchudších lidí, kteří měsíc co měsíc ve svých účtech za energii přispívají několika vyvoleným, kteří měli konexe a informace a nestydí se veřejně okrádat své spoluobčany. To je prostě hanba, co naši zákonodárci dopustili," říká místostarosta Přibyslavi Mar- tin Kamarád (ODS).

Majitelem společnosti Apoly, na jejímž pozemku dnešní elektrárna stojí, byl do jara 2009, tedy již v době svého politického angažmá v krajské samosprávě, Libor Joukl. Ten Deníku potvrdil, že nápad postavit v Ronově nad Sázavou fotovoltaickou elektrárnu byl  jeho a také to, že prvotní jednání se zástupci společnosti Masatte vedl právě on.

Proč toho nevyužít?

„Ovšem po úspěšných volbách na podzim roku 2008 jsem se s vlastním podnikáním rozloučil. Papírově byl můj podíl ve firmě Apoly převeden a ukončen někdy v prvních měsících roku 2009," uvedl Joukl.

Ten dodal, že  uvedený pozemek koupil od škrobáren s úmyslem postavit na něm sklady. „Ale v dubnu 2008 část mé kartonážky vyhořela a pojišťovna uhradila pouze třetinu škody. Na stavbu logistického centra, o kterém jsem stejně jako o fotovoltaice uvažoval, tak nebyly peníze. A když na střechu mého nového domu, který jsem v Přibyslavi v té době stavěl, pokládali dělníci solární panely, zeptal  jsem se jich, zda by je jejich firma uměla postavit i na prázdném pozemku v Ronově," zavzpomínal Joukl na okamžik, kdy ho napadlo, jak tamní a dosud prázdnou plochu využít. „Osobně velké solární elektrárny považuji za ekonomický nesmysl. Ale na druhou stranu: když jejich stavbu náš právní řád umožňuje, proč toho nevyužít," konstatoval Joukl a dodal, že proti fotovoltaickým i větrným elektrárnám vystupuje. „Vhodné podmínky pro jejich existenci na Vysočině prostě nejsou," pokračoval Joukl.

Ten plně hájí i stanovisko krajské samosprávy bránit, pokud to jde, výstavbě pozemních solárních panelů a větrných elektráren, jaké se na Havlíčkobrodsku tyčí v obcích Kámen a Věžnice. Připomeňme, že krajský úřad před časem vyzval obecní samosprávy, aby zachovaly přírodní ráz zdejší krajiny a nezamořily ji cizími prvky.

Za elektrickou energii oproti roku 2001 platíme více než dvojnásobek. Podle experta finanční skupiny J&T Michala Šnobra za to může evropsky nejhloupější a zřejmě i nejkontroverznější přístup české politické reprezentace k obnovitelným zdrojům, konkrétně k solárním elektrárnám. „Díky tomuto totálnímu politickému přehmatu vzrostly poplatky na obnovitelné zdroje během pár let z nuly až na současných téměř 30 EUR za megawathodinu," uvádí Šnobr.

Není bez zajímavosti, že pro zákon, který dnes rodinám provětrává peněženky a snižuje konkurenční schopnost českého průmyslu, hlasoval i poslanec z Havlíčkobrodska Petr Zgarba (ČSSD), Libor Joukl mu v té době dělal asistenta.

Solární baron z klimaticky teplého středozemního ostrova si tak „mastí kapsu" na studené Vysočině. Na Afroditině ostrově lásky a krásy, jak je Kypr přezdíván, slunce hřeje víc, ale podobné zlatokopectví tam zákony nedovolují.

Ivo Havlík

Autor: Jaromír Kulhánek

4.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační foto.

Otec na dceru neplatí výživné

Hokejisté Moravských Budějovic (v tmavých dresech) se vraceli ze západu Čech s dobrou náladou. Odvezli si cennou výhru 4:2.

Pelhřimov zaskočil favorita, vyhrál vysoko a s nulou

Koledy zněly na náměstí i na návsích

Havlíčkobrodsko – Stovky lidí se ve středu v podvečer sešly na Havlíčkobrodsku, aby si společně zazpívaly tradiční vánoční koledy. Zimní krajinou zněly nejoblíbenější české koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma nebo Pásli ovce valaši.

Vandalovi hrozí za poničení auta rok vězení

Havlíčkův Brod - Havlíčkobrodští policisté prověřují případ poškození zaparkovaného vozidla, ke kterému došlo na ulici Sídliště Pražská v Havlíčkově Brodě.

Studenti chtěli za prezidenta Jiřího Drahoše

Praha, Vysočina – Středoškoláci by poslali do druhého kola prezidentských voleb Jiřího Drahoše a Miloše Zemana. Prozradily to výsledky studentských prezidentských voleb nanečisto, jejichž první kolo se konalo na bezmála čtyřech stovkách středních škol v úterý 12. prosince a ve středu 13. prosince.

Koncert podpoří nedonošené děti

Havlíčkův Brod – Významnou událost v pátek zažije kostel Nanebevzetí Panny Marie v Havlíčkově Brodě. Vystoupí tu Gabriela Beňačková, která je mnohými kritiky označována za jednu z deseti nejlepších operních pěvkyň na světě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT