Úspory za elektřinu ve stovkách tisíc si slibuje město Havlíčkův Brod od solárních panelů. Na střeše městského úřadu V Rámech je dělníci montují právě teď. V provozu bude solární elektrárna asi do měsíce. Úsporný program ve spotřebě elektřiny naplánovalo město už loni.

Podle starosty Havlíčkova Brodu Zbyňka Stejskala má úspory v provozu městských budov na starost společnost Teplo HB. Město na to v rozpočtu vyčlenilo deset milionů korun. Podle jednatele společnosti Miroslava Sommera bylo třeba zajistit odborné studie, aby bylo jisté, že se provoz solárních panelů vyplatí.

Na střeše domova důchodců Reynkova už panely fungují. Domovu solární panely přinesly úspory v řádu sto padesát až dvě stě tisíc korun od začátku roku. Na střeše školní jídelny V Sadech elektrárna uspořila 60 tisíc korun od začátku roku.

Solární panely nejen ušetří městu výdaje za energie, ale mohou prospět i v jiných směrech. Ve školní jídelně v cenách za obědy, u seniorů v doplatcích za pobyt.

Solární panely budou na střeše městského úřadu V Rámech v Havlíčkově Brodě. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

Další na řadě, kde budou solární panely, jsou městské školky. Solární panely instaluje město s dotacemi. Umístění solárních panelů na jednu budovu přijde i na dva miliony korun. Brod má ale do budoucna ještě větší plány. Být velkovýrobce elektrické energie z obnovitelných zdrojů, která zvládne úsporně i provoz drahého zimního stadionu.

Zatím tomu brání zákon. Ten nedovoluje, aby elektřina vyrobená ze solárních panelů na jedné budově byla posílána do jiných objektů, které na střeše panely nemají. Ale zákon se má podle starosty změnit. Spotřeba energie na zimní stadionu v Kotlině je skutečně vysoká. Město kvůli tomu už nechalo zmenšit ledovou plochu, vyměnit chlazení a opravit izolaci.