Havlíčkobrodský fotbalový klub získal desítky milionů korun od klubu SK Slavia Praha za prodej a následný přestup brodského odchovance Tomáš Součka do Anglie. Peníze chce klub použít právě na stavbu nových hřišť nedaleko bytovky v Ledečské ulici. „Zastupitelé v Brodě odsouhlasili na posledním jednání změnu územního plánu a s konečnou platností vymezili území, na kterém sportovci svoje tréninková hřiště postaví,“ informovala mluvčí radnice Alena Doležalová.

Záměr sportovců provázely ústupky, například ve vztahu k životnímu prostředí. Hřiště v původní verzi zasahovala do takzvaného lokálního biocentra. Upozornil na to hned zpočátku zastupitel a ekolog Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny. „Žijí tu chránění živočichové jako koroptve, ledňáčci či slepýši,“ informoval Hlaváč.

Poděbradova ulice v Ledči nad Sázavou.
Poděbradovu ulici v Ledči čekají velké stavební manévry. Kvůli opravě vodovodu

Podle místostarosty Libora Honzárka radní dospěli ke kompromisu, který nevadí fotbalistům a nepohorší ani ochránce přírody. Jedno hřiště bude menší, druhé se posune dál od řeky a biocentrum na zůstane zachováno. „Na základě změny územního plánu se biocentrum posune na západ a uvolní pozemky na stavbu hřišť,“ upřesnil místostarosta.

Podle brodských radních se město dohodlo i s obyvateli bytových domů nad budoucím sportovním areálem, kteří loni protestovali. Měli strach z hluku, báli se, že přijdou o klidové místo u lesíka s ohništěm a posezením. „Chtěli nám pokácet dokonce i stromy, které sázel můj syn,“ stěžovala si tehdy Ivana Teclová. Teď protesty utichly. „Dohodli jsme se, že se území upraví tak, aby hřiště i klidové místo u bytového domu mohly společně existovat,“ vysvětlil Honzárek.

Osmadvacet milionů korun z přestupu

Obyvatelé bytovky jsou nyní v klidu. Zatím totiž není jasné, kdy stavba tréninkového centra začne. „Já doufám, že ty hřiště Slovan vůbec někdy postaví. Fotbal tady hraje spousta kluků a nemají, kde trénovat,“ prohlásil brodský sportovec Pavel Bláha.

Součkova hřiště v Brodě
FC Slovan nemá dost prostoru pro tréninky. V současné době trénuje pod křídly FC Slovan až 300 dětí. Proto chce klub v Brodě postavit dvě nová tréninková hřiště, budovu se sociálním zázemím a parkovištěm. Tréninkové hřiště je totiž v Havlíčkově Brodě stále pouze jedno, a to všem šestnácti týmům Slovanu nestačí. Slovan počítá s investicí až okolo 80 milionů korun, spoluúčast ve formě dotací je nutná. K brodskému fotbalovému klubu není příznivý ani čas. Ve spolupráci s městem celé dva roky trvalo, než se domluvili i s ochránci přírody na možnosti výstavby areálu.

Podle předsedy FC Slovan Pavla Mazánka je částka, kterou klub v průběhu tří let obdržel za přestup Tomáše Součka, nižší, než o jaké se v Brodě hovoří. „Po všech odvodech daní, změně měnového kurzu, který se za tři roky, co nám peníze SK Slavia Praha splácela, výrazně změnil v náš neprospěch. Z celkové hrubé částky z přestupu zbylo čistých asi osmadvacet milionů korun,“ upřesnil Mazánek na klubovém webu.

Co se týče stavby hřišť, tak je na prvním místě podle Mazánka zpracování projektu, žádost o podporu města, kraje a fotbalové asociace. Taky získání stavebního povolení a ve finále žádost o dotaci na tento projekt u Národní sportovní agentury nebo z některých dostupných státních titulů. „Bohužel v tuto chvíli vůbec nejsme schopní ani odhadnout časový horizont realizace projektu,“ konstatoval Mazánek.