Měli tak možnost porovnat své znalosti, dovednosti a um nejen mezi sebou v prostorách školních dílen a učeben, ale i v oblastních, krajských, národních a mezinárodních soutěžích.

Virtuální svařování

První soutěží, kterou absolvovali svářeči ze zemědělského učiliště ve Světlé nad Sázavou, byl premiérový ročník klání ve virtuálním svařování na trenažéru. Zde se umístili na bronzové příčce.

Mezi tradiční soutěže, kterých se žáci světelského pracoviště ČZA zúčastňují již po několik let, patří Zemědělská olympiáda mládeže ve Frýdlantu v Čechách, soutěž s mezinárodní účastí škol. Olympiáda se konala jako dvoudenní klání na konci dubna a družstvo ze Světlé obsadilo v konkurenci patnácti týmů velmi pěkné páté místo a ze třiceti jednotlivých soutěžících desáté a dvanácté místo.

Tradiční a populární jízda zručnosti

Dalším soutěžním zápolením byla již tradiční květnová Jízda zručnosti spojená se Dnem zemědělce a výstavou zemědělské techniky v areálu dílen zemědělského učiliště ve Světlé nad Sázavou. Po celodenním soutěžení a v ostré konkurenci třiceti osmi borců ze čtrnácti škol obsadili světelští žáci první, čtvrté, deváté a sedmnácté místo.

Vzhledem k tomu, že prvních pět soutěžících postupovalo do celorepublikového finále, si tak opětovně zajistili účast i v tomto závěrečném klání.

Na začátku května se též uskutečnila dvoudenní celorepubliková soutěž žáků oboru opravář zemědělských strojů v Bruntále. Světelský reprezentant obsadil v téměř čtyřicetičlenném zástupu žáků vynikající šesté místo.

Hned po soutěžení v odborných dovednostech opravářů následovala opět mezinárodní soutěž O zlatý pohár Linde ve svařování, konaná ve Frýdku Místku. V jednotlivých disciplínách se absolventi svářecí školy a oboru opravář zemědělských strojů umístili na šestém a jednadvacátém místě ze sto dvaceti osmi soutěžících.

Konec za letošním soutěžením učinilo celorepublikové Finále jízdy zručnosti žáků zemědělských škol, které se letos konalo při příležitosti Chovatelského dne ve Vilémově.

Do finále se kvalifikovalo prvních pět jezdců z každého ze čtyř oblastních kol pořádaných po celé České republice.

Záštitu nad akcí a sponzorování letošního finále převzala společnost Cerea Pardubice, pobočka Havlíčkův Brod, která věnovala nejlepším soutěžícím hodnotné ceny a ostatním soutěžícím upomínkové předměty. Zahájení soutěže provedl ředitel Agrofertu Ing. Andrej Babiš spolu s ředitelem Cerey Ing. Františkem Turkem. Vyzdvihli nutnost zemědělského vzdělávání pracovníků pro zemědělskou prvovýrobu, servis a opravy strojů a hořce připomenuli jejich nedostatek. Zároveň vyjádřili uspokojení nad absolventy světelského zemědělského učiliště, které jako jedno z mála potřebné pracovníky připravuje do života a například v havlíčkobrodské pobočce Cerea a. s. tvoří drtivou většinu zaměstnanců. Společně pak popřáli všem soutěžícím hodně zdaru.

Projetí náročné trati zvládli nejlépe žáci světelského pracoviště ČZA, kteří se umístili na prvním a druhém místě, a potvrdili tak dlouhodobou vysokou úroveň řidičských dovedností jezdců světelského týmu. Do sbírky tak přidali již osmé první a druhé místo z těchto finálových klání. Vždyť i na loňském finále konaném v Hradci Králové obsadili učni světelského učiliště první místo stejně jako před dvěma lety v Kameni. Světelská nadvláda nad Jízdou zručnosti tak nadále pokračuje.

Chovatelský den

V rámci Chovatelského dne pak mohli návštěvníci, kterých bylo na 2000, vedle předvedení koní v akci vidět i výstavu zemědělské techniky současnosti, jejímuž prodeji se věnuje firma Cerea.

Dále mohli spatřit i ukázku činnosti historické stacionární mlátičky poháněné stabilním motorem, včetně výstavy historické techniky, kterou se prezentovala Česká zemědělská akademie Světlá nad Sázavou.

ČZA, pracoviště Světlá nad Sázavou