U problematické operace byl tehdejší i současný primář chirurgie Jiří Drápela s lékařem Martinem Jandou. Letos v lednu soud nepravomocně rozhodl, že žaloba na nemocnici byla ze strany pozůstalých oprávněná. Nemocnice tak zřejmě bude muset platit odškodné. Jak vysoké, není zatím známo.

Nemocnice odmítá, že by odchod zkušeného lékaře souvisel s aktuálním, byť nepravomocným rozhodnutím soudu. „Výběrové řízení bylo plánováno v souvislosti s odchodem primáře Jiřího Drápely do důchodu. Žádná souvislost se soudním sporem zde není,“ sdělila Deníku bez dalšího komentáře mluvčí nemocnice Petra Černo.

Manžel zemřelé pacientky Petr Vencelides z Chotěboře na Havlíčkobrodsku, to ale vidí jinak. „Já tu souvislost vnímám. Nevím sice, kdy se informace o novém výběrovém řízení objevila na webu nemocnice, ale domnívám se, že to bylo poté, co soud rozhodl v neprospěch nemocnice,“ uvedl Vencelides.

Malované chalupy Sobíňov
Malované chalupy v Sobíňově budí emoce i po smrti majitele. Možná zmizí

Na dotaz Deníku, kdy byla na stránkách nemocnice informace o výběrovém řízení zveřejněna, mluvčí Černo neodpověděla.

Sám primář Drápela se na přímý dotaz Deníku odmítl k situaci kolem svého odchodu vyjádřit a odkázal na vyjádření nemocnice. „Informace podává pouze tisková mluvčí,“ odbyl dotaz třiašedesátiletý Drápela.

Primářem havlíčkobrodské chirurgie je od roku 1999. V roce 2011 ho přivolali k operaci žlučníku, kterou tehdy v havlíčkobrodské nemocnici podstoupila osmačtyřicetiletá Jaroslava Vencelidesová. Během zákroku se ale před lékaři objevily nečekané komplikace. Ty vyústily v sérii chyb, které vedly k následným dlouhodobým zdravotním komplikacím jater. O čtyři roky později žena zemřela. Nepomohla ji ani dvojitá transplantace jater v pražském Ikemu.

Vedení nemocnice od počátku stojí za svými lékaři. Drápela i Janda u soudu vyloučili, že by udělali chybu. Příčinou smrti byly podle nich opakované infekce. „Operace proběhla standardně,“ řekl u soudu Drápela. To ale zpochybnili znalci, kteří označili práci operatérů doslova za břišní katastrofu. Ženu pak léčili lékaři v Hradci Králové i Praze, ale marně.

Ivan Zvolánek a jeho pivovar
Pivovarník ze Sobíňova prý byl konkurencí pro pivovar v Hlinsku. Víme proč

Manžel zesnulé lékařům mimo jiné vytýkal, že měli jeho ženu poslat na odbornější pracoviště, kde by si s problémem věděli rady. Drápela u soudu v Havlíčkově Brodě řekl, že tehdy takové vyšší pracoviště neměli. V rozhovoru pro týdeník Respekt v roce 2006, tedy pět let před operací Jaroslavy Vencelidesové ale Drápela na dotaz, jak postupují, když si s pacientem neví rady nebo když není v možnostech nemocnice mu pomoci, odpověděl jinak. „Nejsme ta nejvyšší instituce, nad námi jsou ještě chirurgické kliniky v Pardubicích, v Motole, v Plzni. Máme povědomí o tom, kdo se čím zabývá více a méně, takže víme, kam případně pacienta poslat,“ sdělil tehdy.

Soud ale tuto okolnost nepovažuje za natolik závažnou, protože nemocnice měla v té době k podobným zákrokům atestaci. „Pokud se ale rozhodli v zákroku pokračovat, měli operaci provést správně, což se nestalo,“ konstatovala obhájkyně poškozené rodiny Lenka Jahelková.

Obec Sloupno. Maličká vesnice, kde se lidé drží většinou doma. Na snímku Zdeňa Bohuňková
Recept jediné obce bez covidu: Sedíme doma, říkají v Sloupnu na Brodsku

Soud má nyní třicetidenní lhůtu na vypracování písemného rozsudku, jehož součástí by měla být i výše odškodného, které by měla nemocnice rodině zaplatit. Manžel a další dva příbuzní požadují po nemocnici dohromady téměř dva a půl milionu korun. „Zatím jsme rozsudek nedostali. Měsíční lhůta se může samozřejmě i prodloužit, ale v tomto případě to neočekávám,“ dodala Jahelková, dcera známého zpívajícího právníka Ivo Jahelky.

Zájemci o místo nového šéfa chirurgie mohou své přihlášky posílat na adresu nemocnice nejpozději do 28. února 2022. Podrobné informace naleznou potencionální uchazeči na stránkách nemocnice.

Kdo je MUDr. Jiří Drápela

- Vystudoval lékařskou fakultu na Masarykově univerzitě v Brně.

- Má několik atestací a stáže na mnoha tuzemských i zahraničních klinikách.

- Jako primář zavedl chirurgii jater, obnovil tradici plicních operací, které měly v Havlíčkově Brodě vždy vysokou úroveň.

- Zasloužil se o rozvoj chirurgie slinivky břišní, obohatil cévní chirurgii a chirurgii ruky.

- Podrobně se zajímá o úrazovou a plastickou chirurgii a chirurgii ruky.

- Primářem chirurgie v havlíčkobrodské nemocnici je od roku 1999.