VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Špatné třídění odpadu stojí obec Sobíňova nemalé peníze

Sobíňov – Velkým úspěchem obce Sobíňov bylo ocenění v soutěži vesnice roku, zlepšit by se ale mělo odpadové hospodářství, to znamená třídění různých odpadů, myslí si starosta Sobíňova Miloš Starý.

7.12.2016
SDÍLEJ:

Třídění odpadu.Foto: archiv

„Sobíňov získal významné ocenění v krajském kole soutěže Vesnice roku 2016. Tím je oranžová stuha, která se uděluje za příkladnou spolupráci obce a zemědělských subjektů, jako jsou zemědělské podniky, myslivci, ochránci přírody, rybáři a podobně. Nejde tedy o spolupráci s nějakou konkrétní zemědělskou firmou," konstatoval starosta.

Jak dodal, podpora činnosti spolků je v Sobíňově na jednom z předních míst. „Myslivci se vzorně starají o honitbu. Ochránci přírody mají velký podíl na tom, že okolí Sobíňova je tak přitažlivé pro turisty. Zemědělci z akciové společnosti Krucemburk a Havlíčkova Borová nám vypomáhají s technikou. V katastru obce máme ranč, kde se zájemci učí jezdit a pečovat o koně," uvedl starosta konkrétní příklady.

Ovšem s tím, že je stále co zlepšovat. „Rezervy máme například v odpadovém hospodářství, protože ne každý ví, jak správně odpady třídit. Během léta si občané mohli zdarma na obecním úřadě vyzvednout speciální tašky na tříděný odpad, plasty, papír, sklo. Velkoobjemový kontejner u hřbitova je určen pouze na ukládání hřbitovního odpadu.

Nové kontejnery

Ten pak končí na skládce komunálních odpadů, což nás stojí nemalé finanční prostředky. Na zahradní odpad jsou určeny nové velkoobjemové kontejnery, které jsou umístěny na sběrném místě za hospodou. Jejich vytříděný obsah poté končí na kompostárně, kterou provozuje Zemědělská akciová společnost Krucemburk. Náklady na tuto službu jsou daleko nižší než ukládání na skládku," popsal starosta Starý možnosti, kam a jak mohou občané Sobíňova různý odpad ukládat. Jak dodal, autoskla nepatří do kontejnerů na sklo, ale do kontejnerů na velkoobjemový odpad.

„Poslední dobou se po obci množí případy odložených autoskel na sběrných místech, určených pro kontejnery na tříděný odpad. Zde autosklo nemá co dělat," zdůraznil starosta Starý.

Ten by rovněž uvítal, aby se majitelé nemovitostí trochu zamysleli nad nedělním a svátečním používáním motorových sekaček, pil, křovinořezů a podobných zařízení vytvářejících hluk. „Myslím, že během týdne máme všichni dostatek času na tyto pracovní činnosti," podotkl.

Autor: Štěpánka Saadouni

7.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT