Několik let se snaží prosadit výstavbu lůžkového hospice, který zatím na Vysočině chybí. Podporu pro svůj projekt nakonec nalezl v Havlíčkově Brodě. Tady se tento týden také konala konference zaměřená na paliativní péči. Spolek zde také informoval o vzniku nové poradny Mezi stromy, která se otevírá v brodské nemocnici.

Po neúspěšném vyjednávání v Jihlavě se všechny aktivity spolku přesunuly do Havlíčkova Brodu. Město pro hospic také vytipovalo potřebný pozemek mezi nemocnicí a psychiatrickou léčebnou. Záměr prodeje brodští zastupitelé jednomyslně schválili loni v červnu.

„V loňském roce jsme byli osloveni, jestli bychom měli zájem, aby na našem území vznikl kamenný hospic, a jsem moc rád, že zastupitelé města této akci vyslovili podporu. Náš zájem stále trvá a velice oceňujeme činnost těchto lidí, kteří poskytují péči těm, kteří ji potřebují a sami si již nedokáží pomoci,“ uvedl starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl.

Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy teď stojí před nelehkým úkolem získat pro realizaci svého projektu potřebné finanční prostředky. Prozatím spolek v Brodě otevírá specializovanou poradnu, kterou lidé naleznou v havlíčkobrodské nemocnici vedle paliativní ambulance.

„Poradna Mezi stromy bude poskytovat psychosociální pomoc pro onkologicky, chronicky a nevyléčitelně nemocné pacienty, pro jejich blízké i pozůstalé. Díky podpoře a vstřícnosti vedení havlíčkobrodské nemocnice bude tato poradna pracovat v jejich prostorách,“ zmínil v rámci konference Jan Dokulil.

Další informace o aktivitách spolku doplnila předsedkyně Spolku pro lůžkový hospic Mezi stromy Ludmila Novotná. „Po chválení záměru výstavby hospice v Havlíčkově Brodě jsme se během několika málo týdnů setkali se všemi zdejšími zástupci poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a začali jsme hledat cestu vzájemné spolupráce. To považuji za výjimečné a věřím, že naše spolupráce bude pokračovat a přinese pacientům vše, co potřebují,“ uvedla s nadějí.

Projekt hospice počítá s kapacitou 18 lůžek, z nichž dvě budou sloužit pro děti. Personálně by se o provoz hospice mělo starat 24 lidí. Architektonicky je stavba navržena s jednoduchostí a čistotou geometrických tvarů, které by měly odrážet určitou pokoru a odpovídat tak účelu celého objektu.

Pilotní projekt Paliatr

Konference, která tento týden proběhla v havlíčkobrodském Hotelu Slunce, se zaměřila na paliativní péči v různých zařízeních. Primářka oddělení následné péče a rehabilitace havlíčkobrodské nemocnice Miloslava Straková tady představila také pilotní projekt Kraje Vysočina s názvem Paliatr.

„Cílem projektu je, aby paliativní péče na Vysočině byla propojená mezi všemi poskytovateli. V nemocnici jsme sestavili paliativní tým, který je takovým základem pro to, aby pacient, který nemocnicí prochází, byl již zde podchycen a umístěn do správné péče,“ vysvětlila primářka. Paliativní tým brodské nemocnice se prozatím skládá ze dvou lékařek, čtyř sester, sociální pracovnice, psycholožky a duchovního.

Pomoc lidem, kteří odcházejí ze života poskytují i další zařízení. Návštěvníci konference se mohli dozvědět o tom, jak paliativní péče probíhá v pražské fakultní nemocnici, jak funguje domácí hospic nebo jaká je péče v Domově pro seniory v Pelhřimově.

„Když jsme začínali, tak byla smrt velmi tabuizované téma. Ale kdo se narodí, musí i zemřít, a kdo si to nechce připustit, lže sám sobě do kapsy. To, jaký tento konec bude, však můžeme ovlivnit,“ uvedla vedoucí lékařka domácího hospicu Jordán Tábor Helena Staňková.

Domácí hospic umožňuje lidem s nevyléčitelným onemocněním v konečném stadiu nemoci zůstat se svými nejbližšími a může jim ulevit od bolesti i od dalších tělesných či duševních obtíží. Táborský hospic mívá okolo dvanácti pacientů, z nichž každý mnohdy žije na jiném konci okresu, takže sestra někdy za jediný den najede třeba i dvě stě kilometrů.