„Jde o konkrétní a hmatatelný výsledek spolupráce města, studentů, jejich pedagogů a také veřejnosti," podotkl světelský místostarosta Josef Hnik.

Studenti původně připravili dvanáct modelů, které byly vystaveny, a veřejnost z nich posléze prostřednictvím ankety vybrala svého favorita.

„Rada města výsledky ankety projednala a zadala finální výrobu sochy," pokračoval Hnik a dodal, že město již vytipovalo další místa zámeckého parku, která by v budoucnu mohla být také ozdobena duchaplnými a netradičními dílky místních studentů.

Sochy ale nebudou jedinou novinkou, které již tak zajímavé prostředí parku učiní ještě atraktivnějším. Postupem času v něm budou nainstalovány informační tabule naučné stezky o flóře a fauně, která se v parku vyskytuje. Radnice pracuje také na přípravě nové mapy parku, vydat by ji chtěla v příštím roce.

Spolupráce města a světelské akademie má ale ještě další rozměr.

„Studenti nám na konkrétních návrzích a modelech předvedli i to, jak by si představovali urbanistické a architektonické řešení vybraných městských lokalit. Například pěší zóny podél řeky Sázavy v Pěšinkách nebo vyhlídky za kostelem sv. Václava nedaleko náměstí na zámek a zámecký park," uvedl starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.

Obě zmíněné studie by mohla radnice uplatnit i při přípravě finálního projektu rekonstrukce náměstí Trčků z Lípy a navazujících lokalit, do kterého se chce pustit v průběhu dalšího volebního období.