Podle mluvčí havlíčkobrodské radnice Aleny Doležalové je lyžařský vlek součástí majetku městem zřizované organizace Technické služby Havlíčkův Brod. Proto i spor o předkupní právo na pozemky pod horní stanicí vleku vedly technické služby. Jedná se o necelých 400 metrů čtverečních. Právě kvůli těmto pozemkům lyžařský vlek tři roky nejezdil.

Jak vysvětlila Doležalová, původní majitelé pozemků opomněli svoji povinnost nabídnout pozemek pod stavbou lyžařského vleku ke koupi přednostně vlastníkovi této stavby, tedy technickým službám. „Technické služby měly ze zákona k těmto pozemkům předkupní právo. Původní majitelé prodali pozemky novému vlastníkovi, aniž by měl vlastník lyžařského vleku možnost uplatnit svá práva k pozemkům. Z tohoto důvodu pak musel o vlastnictví pozemků pod lyžařským vlekem rozhodovat soud,“ upřesnila.

Na novém parkovišti u knihovny v Brodě je zatím daleko méně aut než by radnice čekala.
Parkoviště duchů v Brodě: nová plocha u knihovny se plní auty jen pomalu

Kupní cena pozemků byla s ohledem na současné poměry celkem nízká. „Soud rozhodl v náš prospěch a nařídil farmáři, aby nám část pozemků pod vlekem prodal,“ potvrdil místostarosta Brodu Zbyněk Stejskal.

Jak dodal, o dohodu se radnice i lyžařský spolek snažily několik let. „Soud stanovil cenu, kterou má město za pozemky farmáři zaplatit. Je to zhruba 16 korun za metr čtvereční, celkem asi 6 300 korun. Částka byla určena dle ceny, za kterou pozemky odprodali původní majitelé novému vlastníkovi,“ vysvětlil.

Vyvlastnění pozemků

Pozemky na Vysoké

Rozloha: 390 metrů čtverečních
Kupní cena: 6 300
Počátky sporu: rok 2018
Konec sporu: rok 2021
Farmář koupil od původních vlastníků pozemky na Vysoké, kde byla i lyžařská chata a konec vleku s motorem, od lyžařů požadoval vysoký nájem.
Zdroj: Město Havlíčkův Brod

Rozsudek vynesl Okresní soud v Havlíčkově Brodě. „Žalovaný převádí na žalobce vlastnické právo k pozemku v obci Vysoká. Žalobce se zavazuje zaplatit kupní cenu 6 326,“ píše se v rozsudku, jehož text má Deník k dispozici.

Farmáře Miroslava Hrtúse se na adrese trvalého bydliště Deníku osobně zastihnout nepodařilo, ale ozval se telefonem. „V současné době, za této situace a takovým způsobem se k celé věci nebudu vyjadřovat. O medializaci nestojím,“ vzkázal. Farmář v minulosti blokoval i stavbu jihovýchodního obchvatu města, protože odmítl svůj pozemek pod obchvatem prodat. Soud mu nakonec pozemek vyvlastnil.

Spory kolem vleku a pozemků ve Vysoké rozpoutaly debatu i na sociálních sítích. „To je jak za komunistů. Vyvlastňování, rozkazování, komu co prodat a za kolik. Chápu to u obchvatu, ale u pozemků pod vlekem, který většinu roku stojí, je komické,“ prohlásil například Pavel Domkář, stojící na straně farmáře. Podle Věry Jakešové jsou podobné spory směšné. „Pak se nemůžeme divit, že se soudy vlečou léta, když tam řeší takové nesmysly. Dospělí se mají domluvit,“ konstatovala.

Ilustrační foto.
Nejsou lékaři: novým přístupem to chce změnit projekt Hippocrates z Vysočiny

Jestli začne vlek ve Vysoké opět fungovat, je otázka. Technické služby města sjezdové lyžování na Vysoké nezajišťují. „Mají na starost jen podmínky pro provoz vleku, jako technický stav, revize, způsobilost. Lyžařský vlek pronajímají na základě dlouhodobé smlouvy spolku Lyžař Havlíčkův Brod,“ vysvětlil místostarosta Stejskal. Jak dodal, Lyžař služby na vleku zajišťoval a snad i nadále bude. „Záměrem samosprávy není, aby to měly v kompetenci technické služby,“ poznamenal.

Podle Zdeňka Novotného, bývalého člena spolku Lyžař, má spolek vnitřní problémy. „Například nemá předsedu. Předseda jednoty Aleš Kadlec zemřel, oficiální nástupce, který by se o takové věci staral, není,“ konstatoval. Zmínil i další problém. Například cesta k lyžařské chatě na Vysoké patří rovněž farmáři Hrtúsovi. „Pokud vím, dohodnout se s ním nebylo možné. Za pronájem pozemků požadoval vysokou částku,“ dodal.