Shodli se na tom tamní zastupitelé a výstavbu moderního sportoviště zařadili do Strategického plánu rozvoje města na období let 2016 až 2026.
„S nadsázkou mohu říct, že již nyní je kapacita této haly stoprocentně naplněna. Využívat ji budou nejen stávající oddíly, které se u nás halovým sportům věnují, ale také ty oddíly, které teprve, a také na základě existence haly, vzniknou," řekl starosta města Jan Tourek.
Poznamenal, že v současné době musejí například florbalisté, volejbalisté či futsalisté trénovat a hrát v nevelkých školních tělocvičnách. „A to nejen v těch místních. Často vyjíždějí i za hranice města, což je samozřejmě stojí čas a také nemalé peníze," podotkl Tourek.
Sportovní hala by měla být postavena v sousedství areálu základní školy Lánecká. Investiční náklady jsou předběžně odhadovány zhruba na sedmdesát milionů korun. „Půjde o společný projekt města a také světelské akademie, vyšší odborné školy, gymnázia a střední odborné školy uměleckoprůmyslové. Počítáme s tím, že výstavbu haly nebudeme financovat sami, ale že nám pomohou i dotační prostředky, o které požádáme nejen Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ale také Kraj Vysočina," pokračoval Tourek.
Možnost trénovat a hrát v domácí hale by uvítali třeba světelští florbalisté. „Ročně nás pronájmy školních tělocvičen a haly v Ledči, kde pořádáme domácí turnaje, přijdou na tři sta tisíc korun, a to je skoro celý náš rozpočet. Kdybychom měli halu, tyto peníze bychom mohli investovat do dalšího rozvoje tohoto sportu," řekl Ondřej Mareš z TJ Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou.
Florbal dnes hraje ve Světlé nad Sázavou kolem sto padesáti hráčů a hráček. Oddíl má v mistrovských soutěžích, přihlášeno osm celků, a to nejen v kategoriích mužů a žen, ale také v kategoriích juniorů a žáků.
O výstavbě sportovní haly ale neuvažují jen ve Světlé nad Sázavou. Novou halu by rádi postavili také v Havlíčkově Brodě.
Radnice již vytipovala tři lokality, kde by mohla stát. V hledáčku má pozemky Na Losích v areálu TJ Jiskra, poblíž základní školy Nuselská a také vedle letního koupaliště v Chotěbořské ulici.
„Myslím, že město novou sportovní halu každopádně potřebuje. Ta současná je pro mnohé sporty svými parametry nevyhovující," vysvětlil místostarosta města Libor Honzárek. Ten podotkl, že již v říjnu loňského roku dostal za úkol pražský architekt Antonín Buchta zpracovat analýzu několika lokalit, kde by nová sportovní hala mohla ve městě stát. „Architekt posoudil klady a zápory tří uvedených lokací, přičemž příslušné výbory zastupitelstva se studií architekta Buchty zabývaly a následně doporučily k dalšímu upřesnění prostor v okolí sportovního areálu," konstatoval Honzárek.
Nevyhovující stav současné haly potvrzuje i tajemník TJ Jiskra Havlíčkův Brod Pavel Mazánek.
„Problém je především s tribunou, jelikož diváci prakticky nevidí na celou jednu třetinu palubovky. Když je plno, nastává další problém, a to s opěrnými sloupy, přes které rovněž není vidět," konstatoval Mazánek.