O třicet procent více za nájem platí od letoška oproti minulosti Soukromá umělecká škola v Havlíčkově Brodě. Podle ekonomky školy Bohumily Voplakalové za měsíc nyní platí desetitisíce.

„Skokový nárůst nastal od nového roku. Budovu používáme už třicet let, jenže se letos do nájmu promítly energie spolu s inflací. To jde ruku v ruce,“ sdělila ekonomka s tím, že počítá s dalším navýšením.

Slavnostní nástup spolků a armády během oslav sto let povýšení Náměště nad Oslavou na město.
Něco takového Náměšť ještě neviděla. Po náměstí pochodovaly stovky lidí

Přestože škola má nyní vyšší výdaje, školné od září zatím zdražovat neplánuje. „Teď zdražovat nebudeme. Bude záležet na počtu dětí, které u nás zůstanou. Zatím se neodhlašují, ale nevíme, jak to bude v září. Zájem ovlivní i konsolidační balíček. To omezí i výdaje rodičů,“ předeslala Voplakalová.

Dodala, že školu může přímo ovlivnit i snížení dotací. „Ještě ale nevíme, jak přesně to bude,“ přiznala.

O tom, že od nového školního roku zdraží, už vědí v Jihlavě. Ředitelka základní umělecké školy Dana Fučíková Deníku prozradila, že půjde o sto korun u všech oborů a pololetí. V Jihlavě nabízí hudební, výtvarné, taneční, literárně dramatické a pěvecké obory. „Nejvíc nás tíží energie, a to elektřina a plyn. Náklady zde stouply všem organizacím,“ uvedla ředitelka s tím, že městu platí nájemné tisíc korun za měsíc.

Výzkumný ústav v Havlíčkově Brodě řeší využití mouky z jakonu.
Nahradí cukr? Výzkumný ústav v Havlíčkově Brodě řeší využití mouky z jakonu

Jiné náklady však ve škole hradí za peníze od rodičů. „Je to takzvaná úplata. Za to platíme opravy, údržby, nákupy hudebních nástrojů a vlastně veškerý provoz,“ vysvětlila Fučíková.

Zároveň řekla, že o obory je letos enormní zájem. „Máme po přijímacích zkouškách. Děti mají hlavně zájem o klavír a kytary. Je to skutečně enormní. Ještě uvidíme, kolik dětí budeme moci přijmout,“ pokrčila rameny.

Že školné zdraží, vědí už také v Pelhřimově. Podle ředitele Jiřího Váni cena za obor stoupne v průměru o sto padesát korun za pololetí. „Rozdíl bude dělat nějakých třicet korun za měsíc. Nechtěli jsme to zvýšit nějak markantně. Poslední tři roky jsme ho totiž drželi,“ uvedl.

Kraj chce změnit jméno hotelové školy v Meziříčí. Z názvu by zmizela Světlá
ANKETA: Změna názvu hotelové školy v Meziříčí? Světlá je pojem, shodují se lidé

V Pelhřimově pociťují zvedají cenu kromě energií i kvůli dražším nástrojům. „Například digitální piana narostla za poslední dva roky o téměř deset tisíc korun,“ upozornil Váňa.

Navýšení školného potká i Třebíč. Ekonomka Markéta Šubertová Deníku řekla, že umělecké obory zdraží zhruba o dvě stě padesát korun za půl roku. „Rodiče už jsme o tom informovali a ví o tom,“ ujistila Šubertová.

V průměru o padesát korun za pololetí pak navýší poplatky ve Žďáře nad Sázavou. „Nemůžeme to navýšit příliš, abychom zájemce neodradili. Ale sami pociťujeme, že zdražuje úplně všechno. Některé obory proto přesáhnou i těch padesát korun,“ připustila ekonomka žďárské základní umělecké školy Blanka Jelínková.

Současný ceník školného za pololetí

ZUŠ Jihlava

Výtvarný obor  1 175 korun
Taneční obor 1 175 korun
Hudební obor individuální 1 725 korun
Hudební obor skupinový 1 175 korun

SZUŽ Havlíčkův Brod

Výtvarný obor od 1 500 korun
Taneční obor od 1 500 korun
Hudební obor od 1 500 korun

ZUŠ Třebíč

Výtvarný obor 1 150 korun
Taneční obor 1 150 korun
Hudební obor od 1 100 korun

 ZUŠ Žďár nad Sázavou

Výtvarný obor 1 740 korun
Taneční obor od 1 320 korun
Hudební obor od 1 500 korun

ZUŠ Pelhřimov

Výtvarný obor 1620 korun
Taneční obor od 1620 korun
Hudební obor od 1620 korun