Důvodem stěhování byl podle vedení stacionáře hlavně přístup ledečské radnice, která stacionáři nepomáhá tolik, jak by si zasloužil.

„Nemáme od města dostatečnou podporu," konstatovala za vedení stacionáře Iveta Vrbová. Stacionář určený klientům s mentálním a kombinovaným postižením je otevřen pět dní v týdnu, jeho služeb využívají nejen místní, ale i klienti ze vzdálenosti až 40 kilometrů od Ledče.

Nový objekt rodinného domku v Pivovarské ulici je téměř bezbariérový, vybavený moderním nábytkem, nechybí ani polohovací lůžko a speciální herna včetně rehabilitace. Stacionář navštěvuje necelá dvacítka klientů, je jednou ze sociálních služeb poskytovaných Oblastní charitou v Havlíčkově Brodě.

„Denní stacionář vznikl v Ledči před deseti lety z iniciativy rodičů handicapovaných dětí v prostorách mateřské školy ve Stínadlech. Za tu dobu prošlo stacionářem nemálo klientů, kteří za deset let dospěli, ale rádi se k nám vracejí. Bohužel, za deset let jsme zažili okamžiky nejen šťastné, ale i zlé, kdy se radnice rozhodla ztížit nám podmínky existence," posteskla si Vrbová.

Proto začalo vedení stacionáře uvažovat o přestěhování, důvodem byla i skutečnost, že prostory ve Stínadlech už stacionáři kapacitně nestačily.

„Naskytla se nám naštěstí příležitost získat tento rodinný domek, ale nebude to poslední stěhování. Díky dotacím ve výši 20 milionů korun od rady regionálního rozvoje se staví zbrusu nový objekt v ledečské lokalitě Barborka, až bude hotový, přestěhujeme se tam," upřesnila Vrbová.

Na financování stavby v lokalitě Barborka pořádal Petrklíč dobročinnou sbírku. Podporu získal i z výtěžku tradiční Tříkrálové sbírky pořádané havlíčkobrodskou Oblastní charitou.

Podle bývalého starosty Stanislava Vrby tehdejší vedení ledečské radnice stanovilo stacionáři v mateřské škole ve Stínadlech nájem ve výši 1000 korun ročně, energie hradil stacionář 10 tisíc korun čtvrtletně. Na jednoho uživatele z Ledče, kterých je pět až šest, pak stacionáři radnice přispívala částkou 20 tisíc ročně.

"Vše se změnilo s nástupem nového vedení radnice, které stacionáři nabídlo, aby se přestěhoval do jiné budovy, do prostor mateřské školy 28. října. Ten ale potřebám handicapovaných nevyhovoval, proto to vedení stacionáře odmítlo, tím se vztahy mezi Petrklíčem a radnicí zhoršily," popsal situaci bývalý starosta Vrba.

„Město pomáhalo stacionáři až dost, přispívali jsme i finančně, bez ohledu na to, jak provoz stacionáře byl efektivní. Když jsme stacionáři nabízeli přestěhovat se do jiné budovy, vedení to odmítlo a nyní si koupilo nový objekt a ne zrovna levný. Tomu nerozumím," podivil se současný místostarosta Jaroslav Doležal.

Radní: pomáhali jsme až dost

„Stacionář jsme dotovali až dost, hradili jeho provoz. Když jsme Petrklíči nabízeli jinou budovu zdarma, nebyl zájem. Dnes si stacionář pořídil bývalý rodinný domek, ještě si nechává stavět v lokalitě Barborka za dotaci dvaceti milionů nový objekt. Mám pocit, že si z nás někdo dělá blázny," ohradil se ledečský starosta Petr Vaněk.

Na stavbu nového objektu v Barborce, kam se bude Petrklíč časem stěhovat, získal stacionář v roce 2009 od radnice pozemek za symbolickou cenu. Spory s novým vedením radnice v Ledči začaly loni na jaře, kdy se rodiče postižených klientů stacionáře Petrklíč v Ledči nad Sázavou obrátili se žádostí o pomoc na Kraj Vysočina. Tvrdili, že jim město hází klacky pod nohy a nemluví s nimi. Navíc hrozí, že je vystěhuje ze současných prostor, a nové, které město mohlo zdarma získat, pro stacionář neuvolní.