V pavlovské stanici žije sto dvacet zraněných nebo trvale handicapovaných zvířat a v nynějším mrazivém počasí je pracovníci musí krmit častěji. Krmivo, které se dá použít náhradou za kuřata, podle ředitele vyjde několikanásobně dráž.

Kuřaty vyřazenými z líhní běžně pracovníci stanice krmí většinu zvířat, na přilepšenou jim dávají granule, myši či křepelky. Kupříkladu výr velký denně spořádá pět kuřat. Na měsíc stanice nakupuje šest tisíc kuřat, platí za ně tři tisíce korun.

„Pokud nahradíme krmení kuřaty za myši či křepelky, cena krmení na měsíc vzroste na šedesát tisíc korun," uvedl Karafiát a dodal, že stanice oslovila čtyři líhně, a neuspěla u žádné.

Stanici provozuje obecně prospěšná společnost, na krmení má v rozpočtu kolem sto třiceti tisíc korun na celý rok. Dodávky kuřat byly pozastaveny asi před dvěma týdny a jejich zásoby ve stanici kvůli mrazům rychle ubývají. Proto teď pracovníci stanice hledají jakékoliv jiné dostupné náhradní řešení.

„Ideální by bylo, pokud bychom našli jiného dodavatele krmení, kde by cena byla alespoň přijatelná, třeba i ve větší vzdálenosti od stanice," uvedl ředitel.

Pokud se jiný dodavatel nenajde a zásoba krmení bude vyčerpána, nezbude podle ředitele stanici nic jiného než požádat o příspěvek své příznivce.

Ptačí chřipka se v ČR objevila na začátku letošního roku zhruba po desetiletí. V Česku je v chovech zatím osm ohnisek, potvrzeny byly i úhyny u volně žijících ptáků, například v Olomouci nebo v Praze. Čtyři ohniska jsou na Moravě, jedno je ve Středočeském kraji a tři v jižních Čechách.