Je to teprve šest měsíců, co se ze Staré radnice v Havlíčkově Brodě vystěhovala krajská knihovna. Budova teď zeje prázdnotou. Místní se ptají, co bude dál. Před více než dvěma lety přitom radnici rekonstruovali za šedesát milionů korun. Oživit ji a proměnit bude stát další miliony.

Někteří zástupce města mají o osudu budovy jasnou představu. „Vystavme tam městské pečetě, historické listiny. Teď se kolem Brodu staví obchvat a archeologové přišli s úžasnými nálezy,“ navrhla zastupitelka Eva Vyoralová. Podle ní je na čase otevřít v Brodě místní muzeum nebo aspoň expozici.

Po demolici statku se na místo vydali archeologové.
Kde stál starý Brod? Tápal by i Indiana Jones. Záhadu řeší archeologové už roky

Stejně to vidí například ředitel Základní školy Wolkerova Miloš Fikar. „Přimlouval bych se za městské muzeum. Historie Brodu je bohatá. Jenže ekonomická situace to asi nedovolí,“ povzdechl si.

Podle Františka Štibora z havlíčkobrodského divadelního souboru Adivadlo je využití Staré radnice věc města. „Já si tady už radši nic nepředstavuji. Například ve staré škole na Rubešově náměstí mohlo být muzeum a galerie. Není. A jak dopadl bývalý Dům dětí a mládeže u Aleje? Škoda o tom mluvit,“ rozčarovaně poznamenal.

Stará radnice v Havlíčkově Brodě

Nachází se v dolní části Havlíčkova náměstí v historické části města.

Původně gotická stavba byla přestavěná po požáru v polovině sedmnáctého století do renesanční podoby.

V renesančním štítu s vysokou atikou s cimbuřím je ve výklenku umístěna tzv. Brodská smrt. Kostlivec zvaný Hnát, držící kosu.

V patře je rozlehlá síň s valenou klenbou, zdobenou štukovými rámy pocházející z druhé poloviny sedmnáctého století.

V zadní části byl pivovar.

Před čtyřmi lety získala po rekonstrukci hlavní cenu Stavba roku Kraje Vysočina.

Zároveň obdržela i Cenu veřejnosti. Obnova brodské Staré radnice byla také nominována za Kraj Vysočina památkáři na Cenu Patrimonium pro futuro.

Zdroj: Město Havlíčkův Brod

Využití budovy pro kulturní a společenské akce znamená další desítky milionů korun. „Radnice sestavila pracovní skupinu, která se tím zabývá,“ ubezpečil starosta Jan Tecl.

Podle místostarosty Libora Honzárka je třeba po odchodu knihovny prostory upravit. „Máme plány a dokumentaci. Chceme otevřít další části budovy. Například chodbu s křížovou klenbou směrem k České pojišťovně. V přízemí bude informační centrum. Volné místnosti využijeme pro výstavy. V sálu, který vede do náměstí, necháme zvednout strop do původní výšky,“ sdělil Deníku s tím, že celkové náklady jsou předběžně dvacet milionů korun.

O osud cenného objektu v centru si dělá starost také městský výbor pro cestovních ruch, média a kulturu. Jeho předsedou je Jan Schwarz. „Čas kvapí. Byl bych rád, kdyby se na projektu začalo pracovat co nejdříve,“ zdůraznil.

Dvacet milionů není malá částka. „To musí schválit zastupitelé. Myslím, že pro záchranu cenné budovy ruku zvednou,“ věří starosta Tecl i z toho důvodu, že ve městě už mají s opravami historických budov zkušenosti. O tom nakonec svědčí také cena v soutěži Historické město za přístup k ochraně památek.

Milan Plodík je zastupitel i člen pracovní skupiny pro využití radnice. „Poslední návrh, který jsem viděl, se mi líbí. Do knihovny se přestěhuje informační centrum. Prostory město využije pro kulturní akce. Dvacet milionů je hodně, ale věřím, že se podaří získat dotaci,“ řekl Deníku.