Instaloval tajnou fotopast a v Borovských listech vypsal odměnu dvou kubíků palivového dříví pro každého, komu se podaří pachatele vyfotografovat.

„Někteří zloději už jsou dokonce tak drzí, že řežou dříví přímo na skládkách a vyřezávají stromy kolem cest. Proto jsem se rozhodl pořídit fotopast, aby byl tento koníček našich spoluobčanů napínavější. Kdo bude chycen při krádeži, toho povedu k právní zodpovědnosti. Upozorňuji, že budu nárokovat všechno dřevo, co se u dotyčného doma najde, a nebude mít doklad o jeho původu. Samozřejmě ne za cenu palivového, ale za cenu kulatiny," napsal Aleš Uttendorfský v březnovém vydání zpravodaje městyse Havlíčkova Borová a osad Peršíkov a Železné Horky.

Zloději dřeva ale nedělají starosti jen majitelům obecních lesů. Bojují s nimi i správci státních lesů i lesních družstev obcí.

„Krádežím vytěženého dřeva lze zabránit hlavně včasným odvozem z lesa. Dále častou přítomností revírníků v porostech a také používáním závor na lesních cestách," doporučil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

K tématu se vyjádřil i ředitel Lesního družstva obcí ve Štokách Milan Fíla.

„Po pravdě řečeno, moc možností vlastníci a správci lesů ani nemají," poznamenal Fíla. „Preventivně lze působit častějšími kontrolami, lesníci zkrátka musejí být v lesích víc vidět," dodal Fíla.

Existují ale také možnosti elektronického hlídání dřeva.

Ondřej Sčotka, specialista na zabezpečovací systémy z Havlíčkova Brodu, potvrdil, že do dřevní kulatiny lze poměrně snadno umístit elektronické zařízení, které funguje na principu běžného mobilního telefonu.

„Majitel ho aktivuje svým mobilním telefonem. Zařízení reaguje na pohyb či náklon kulatiny a vyšle zpět signál v podobě SMS zprávy. Ta obsahuje číslo takzvané buňky, kterou lze posléze vystopovat prostřednictvím internetu. Majitel pak s přesností dvou až tří set metrů dosleduje místo, kde se kulatina nalézá," vysvětlil podstatu jištění, které lze pořídit do pěti tisíc korun, Sčotka.

Ten v této souvislosti upozornil také na možnost umísťování videopastí, které začaly v současné době používat například lesníci v jižních Čechách.

„Pasti jsou opatřené dokonce i nočním viděním," dodal Sčotka.