Jak dlouho jste starostou v Jeníkově?
Brzy to bude 20 let, starostou jsem byl od roku 1998 do 2014, pak znovu od roku 2018 až dosud.

Jaké je vaše původní povolání?
Jsem konstruktér, strojař.

Jiří Ondráček. Starosta. Krátká Ves na Havlíčkobrodsku
Jiří Ondráček: Nejvíc mi vadí lidská bezohlednost

Pavel Kopecký

* ročník narození: 1962
* vzdělání: ČVÚT Praha, fakulta strojní
* svobodný
* počet dětí: bezdětný
* zájmy, záliby, koníčky: turistika, cestování, fotografování
* životní motto zní: Jen pílí a zarputilostí dosáhneš cíle

Jaké plány jste měl, když jste se stal starostou, co jste chtěl ve svém městě, obci, změnit?
Chtěl jsem dokončit infrastrukturu, to znamená kanalizaci, vodovod, plynovod. Začít opravovat komunikace s důrazem na bezpečnost, to je užší silnice, rovný chodník se zeleným pásem se stromy a vybudovat moderní školu se sportovním areálem.

Co z vašich plánů se podařilo uskutečnit?
V podstatě skoro vše, byť některé věci trvaly hodně dlouho, než se podařily. Třeba novou školu jsme stavěli do roku 2015 a sportovní halu do roku 2021.

Které investiční akce ve vašem městě, obci z minulé doby považujete za nejdůležitější?
Hlavně dokončení odkanalizování města, které začal můj předchůdce inženýr František Popílek. Pak je to kompostárna, sběrný dvůr, přístavba školy, rekonstrukce ulic, dům s pečovatelskou službou a výstavba sportovní haly.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkCo plánujete pro příští rok?
Výstavbu kanalizací v místních částech, zázemí technických služeb, dopravní terminál, další přístavbu školy. Chceme pokračovat v rekonstrukci ulic. Chceme přestěhovat knihovnu a informační centrum. Plánujeme další bytovou výstavbu, zdravotnický dům, hasičskou zbrojnici na koupališti či rekonstrukci sokolovny na kulturní a společenský dům.

Co vám ve vašem městě, obci dělá největší radost a naopak starost?
Radost, že se i v této nelehké a nepříznivé době daří plánované akce uskutečnit bez velkých odkladů a navýšení ceny. Starostí zvyšující se počet nepřizpůsobivých občanů.

Výstavba chodníku v Kohoutově.
Bezpečněji podél vytížené I/34. V Kohoutově chodí po novém chodníku

Teď, když víte, co práce starosty obnáší, a mohl se vrátit v čase, šel byste do toho znovu?
Ano, určitě.

Budete kandidovat i v dalších komunálních volbách?
Ano, budu.

Golčův Jeníkov

* První písemná zmínka: Písemné doklady o založení Jeníkova chybí. Osada patrně vznikla spontánně již v 10. století
* Počet obyvatel: 2706

Rodáci a osobnosti

Mezi rodáky Golčova Jeníkova patří Ota Hora. Narodil se roku 1909 a zemřel v prosinci 1997 v kanadském městě Ottawa. Byl český a československý politik, člen Československé strany národně socialistické, za kterou byl po válce poslancem Prozatimního a Ústavodárného Národního shromáždění, později exilový politik.

Dále malíř Karel Pavlík (1862 – 1890), Klement Ptačovský (1886 – 1963), botanik a filatelista, Jiří Sedláček (1935 – 2014), odborník na parní lokomotivy. V Golčově Jeníkově se narodila také bývalá československá atletka, běžkyně na krátkých a středních tratích, která svými výkony patří mezi nejlepší sportovce historie, Jarmila Kratochvílová.

Její jméno nese silniční běh na patnáct kilometrů, který se v Golčově Jeníkově každoročně pořádá od roku 1985. Svými výkony patří mezi nejlepší světové, evropské, československé i české atletky historie.

Tip na výlet

Městský úřad v Habrech.Městský úřad v Habrech.Zdroj: Deník/Štěpánka SaadouniMěsto Habry

Jen sedm kilometrů od Jeníkova leží město Habry. Mezi jeho historické památky patří barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1384. Dále zámek z roku 1718, který byl původně dvoupatrový a do roku 1992 byl využíván jako škola nebo starobylá radnice. Turisté mohou také navštívit návrší Táborec s opuštěným a zatopeným lomem, kde se roku 1422 utkal Žižka s vojskem Zikmundovým a v těchto místech se utábořil.

Nebo Březovou alej, chráněnou krajinnou oblast, vzdálenou dva kilometry západním směrem od města, kde se nachází i jeden z nejstarších židovských hřbitovů ze 17. století. Také se projít turistickou stezkou procházející lesem k památníku partyzánského hnutí v Leškovicích.

Zámek ve Světlé nad Sázavou.Zámek ve Světlé nad Sázavou.Zdroj: Deník / RedakceZámek ve Světlé nad Sázavou

Necelých dvacet kilometrů od Golčova Jeníkova mohou zájemci o historii navštívit zámek ve Světlé nad Sázavou. Původní gotická tvrz s příkopy stála ve Světlé nad Sázavou už ve 14. století. Nejvýznamnějším rodem byli Trčkové z Lípy, kteří ji nechali přestavět na lovecký zámek v renesančním stylu. Další majitelé Černínové přebudovali zámek na barokní. Empírový styl přišel s hrabětem Františkem Josefem Zichou.

Nakonec přibyly ještě novorenesanční prvky. V dnešním zrekonstruovaném areálu zámku mohou zájemci navštívit několik prohlídkových okruhů - Expozice historického evropského skla, Expozice historických hodin, obrazů a soch, Muzeum Světelska, Prvorepublikové pokoje, Dětské království a pohádkový okruh Na Sázavě a Únikové místnosti. Návštěvníci si mohou také volně projít upravený zámecký park o rozloze osmnácti hektarů. Park má kaskádu rybníků, upravovaných cestiček, lavičky, altánky a můstky.

Ledečský hrad.Ledečský hrad.Zdroj: ArchivHrad Ledeč nad Sázavou

Asi pětadvacet kilometrů od Jeníkova mohou turisté navštívit ledečský hrad, který se řadí mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách a je jediným dochovaným hradem středního Posázaví. Je největší dominantou města Ledeč nad Sázavou. Vypíná se na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou, kde vévodí krajině a městu Ledči nad Sázavou.

Pro návštěvníky jsou připravené komentované prohlídky hradních prostor, muzea a v neposlední řadě je čeká i výstup na hradní věž, odkud jsou úchvatné výhledy na město a okolí s řekou Sázavou.