V letošních komunálních volbách kandidují tyto strany: Občanská demokratická strana, KDÚ-ČSL, Sdružení nezávislých kandidátů Ždírec nad Doubravou a KSČM. Současný starosta Jan Martinec se ale o pozici starosty ucházet již nebude, chce být maximálně členem zastupitelstva. „Myslím si, že v nejlepším se má přestat. Po 7 volebních obdobích a téměř 29 letech v čele města přenechám rád funkci lídrovi kandidátky nezávislých stávajícímu místostarostovi města,“ konstatuje starosta Martinec. Jak dodává, za 28 let společně se zastupiteli a občany vybudovali úplně jiný Ždírec.

Podařilo se vytvořit podmínky pro bytovou výstavbu a tím přilákat nové obyvatele, podstatně rozšířit obchodní a zdravotní služby, vybudovat zázemí pro seniory, zajistit dostatečnou kapacitu mateřské školy pro děti od dvou let věku, vybudovat krásnou plně vybavenou základní školu, vytvořit výborné podmínky pro místní podnikatele, vybudovat dvě průmyslové zóny, ve kterých působí na třicet firem.

„Plány jsem v 38 letech měl velké a troufám si říci, že se všechny podařilo naplnit. Cílem mým a mých kolegů bylo vytvořit dobré podmínky pro život občanů a jsem přesvědčen, že toto se podařilo. A to je to hlavní. Práce na rozvoji města nemá konec, to je stálý proces. Ale za časové období, kdy jsem měl možnost tento rozvoj ovlivnit, jsem s plněním plánu spokojen. Předpokládám, že mým nástupcem bude stávající místostarosta, který pro město pracuje již dvanáctým rokem a je plně obeznámen s veškerou problematikou. Co mu popřát? Stejně dobrý kolektiv zastupitelů a zaměstnanců města, jako jsem měl za svými zády já. V dobrém kolektivu je základ úspěchu,“ dodává starosta Martinec.
Věrně sloužím obci

Ilustrační foto.
Opilec napadal příbuzné, vyspal se na záchytce

Pravda je, že Ždírec patří k nejrychleji rostoucím městům na Havlíčkobrodsku. Senát ocenil na slavnostním setkání loni koncem září ve Valdštejnském paláci dlouholetou práci starostů a starostek z celé České republiky. Účastnili se ho starostové, kteří stojí v čele města a obcí nepřetržitě dvacet a více let. Za Havlíčkobrodsko si pamětní list s titulem Věrně sloužím obci, odvezl z Prahy právě starosta Jan Martinec ze Ždírce nad Doubravou.

Velký rozvoj zaznamenala obec v období po druhé světové válce. V roce 1945 žilo v obci 600 obyvatel, v roce 1965 to bylo 1450 obyvatel, v roce 1990 již 2989 obyvatel. V roce 1995 obdržela obec Ždírec nad Doubravou z rukou předsedy Poslanecké sněmovny PČR znak a prapor. V roce 2000, přesně 19. ledna, udělil předseda Poslanecké sněmovny PČR obci titul město.

Ždírec nad Doubravou je též znám svou průmyslovou zónou. Od roku 1997 zde byly vybudovány areály 15 firem z oboru dřevařství, stavebnictví, potravinářských technologií, strojírenství a zpracování plastů, ve kterých našly svoje zaměstnání stovky lidí. Tato zóna se postupně rozšiřuje a je k dispozici dalším domácím i zahraničním investorům. Ždírec nad Doubravou je centrem dřevařského průmyslu České republiky.

Minulé volby vedli nezávislí

Současné zastupitelstvo ve Ždírci tvoří:Jiří Pavlíček, Ing., SNK Ždírec n.D., Jan Martinec, SNK Ždírec n.D.,Bohumír Nikl, Ing., SNK Ždírec n.D.,Jan Matějka, Ing., SNK Ždírec n.D. Josef Marek, SNK Ždírec n.D., Jiří Uchytil, Ing., SNK Ždírec n.D.,Jiří Souček, Ing., SNK Ždírec n.D., Jan Marek, Mgr., SNK Ždírec n.D., Martina Hamederová, SNK Ždírec n.D., Jiří Dobiáš, SNK Ždírec n.D., Aleš Bažout, ODS. Tomáš Kasal, Ing., ODS., Martin Štěpánek, KSČM. Josef Bříza, KSČM a František Němec, Ing., KDU-ČSL. Z toho jasně vyplývá, že v posledních komunálních volbách dali voliči ve městě jednoznačně přednost nezávislým kandidátům, před politickými stranami.

V současné době kandidují do komunálních voleb Sdružení nezávislých kandidátů Ždírec nad Doubravou (ing. Bohumír Nikl), KSČM (Martin Štěpánek), ODS (Aleš Bažout) a KDÚ –ČSL (ing. František Němec).

Jedničkou na kandidátce KSČM pro letošní komunální volby je majitel stavební firmy Martin Štěpánek. „O funkci starosty neuvažuji. Neměl bych na to čas. Mám stavební firmu. Pracovat chci jen v zastupitelstvu. Myslím, že do budoucna by radnice ve Ždírci měla pokračovat v nastaveném trendu, zaměřit bychom se měli na opravy komunikací. Ve Ždírci se žije dobře, doufejme, že to tak bude i dál,“ sděluje Martin Štěpánek.

Sportoviště, chodníky, parcely

Jedničkou na seznamu Sdružení nezávislých kandidátů Ždírec nad Doubravou je ing. Bohumír Nikl. „Na post starosty kandiduji za Sdružení nezávislých kandidátů Ždírec nad Doubravou. Občané Ždírce rozhodnou o tom, kolik zastupitelů bude v novém volebním období z našeho sdružení a z ostatních stran. Následně se rozhodne, kdo bude zvolen jako starosta města na další čtyři roky,“ říká o sobě současný místostarosta.

Za nejdůležitější považuje Nikl věnovat se dokončení současných investičních akcí. Nyní ve městě probíhají stavební práce na jednom z velkých a prioritních projektů ve Ždírci, a to je přístavba základní školy. V tomto projektu jde o rozšíření kapacity školy o 5 nových kmenových učeben a 3 nové odborné učebny, včetně potřebného zázemí. Tato přístavba základní školy za více jak 78 miliony korun bude dokončena v září roku 2019. Následovat bude výstavba nového školního multifunkčního hřiště.

„Je třeba také dokončit projekty, které jsou finančně podpořeny z MAS Havlíčkův kraj. Jedná se výstavbu cyklostezky v ulici Chotěbořské do průmyslové zóny, nákup elektromobilu pro sociální služby a výstavbu přechodu pro chodce na Kohoutově,“ zdůrazňuje Nikl a s tím, že v novém volebním období je nutné připravit další stavební pozemky a mladým rodinám nabídnout výhodné podmínky pro výstavbu, podpořit a rozšířit služby pro občany Ždírce a místních částí.

„Je třeba se intenzivně věnovat výstavbě cyklostezky na Údavy a na Sobíňov, hledat dotační možnosti na výstavbu nového zázemí pro hasiče a jednotku JPO II. Pro rozvoj kulturního dění ve Ždírci je nutné zrekonstruovat kino a knihovnu, vyprojektovat a postavit kulturní multifunkční objekt,“ dodává Nikl. Nezbytné je také se věnovat bezpečnosti chodců, to jest výstavbě chodníků podél komunikací, instalaci měřičů rychlosti na frekventovaných silnicích, plánovaně opravit a zrekonstruovat místní komunikace ve Ždírci a v místních částech. „Důležitá je péče o životní prostředí jak v intravilánu, tak extravilánu obce. Jedná se o výsadbu a revitalizaci zeleně, o obnovu a rekonstrukci rybníků. Spolupráce s místními spolky bude směřovat na podporu práce s dětmi a mládeží,“ podotýká Nikl.

Jedničkou na kandidátce ODS je ve Ždírci Aleš Bažout. „Určitě bychom chtěli dokončit rekonstrukci školy, následně u školy vybudovat moderní zázemí a sportovní hřiště. Chceme pokračovat ve výstavbě cyklostezek, které jsou důležité jak pro bezpečnost cyklistů, tak i chodců. Samozřejmě bychom chtěli pokračovat v přípravě stavebních parcel, abychom ve městě udrželi mladé rodiny a město se mohlo rozvíjet,“ přibližuje ve stručnosti Aleš Bažout volební program ODS pro Ždírec.