„Byla to docela chvilka. Nesla jsem roušky do jednoho domu, a když majitel otvíral branku, protáhl se ven i pes a kousnul mě do stehna,“ řekla Deníku už s úsměvem starostka Vilémova Lenka Homolková. Zvíře se na ni „podepsalo“ třemi zuby. V pondělí musí na převaz a z preventivních důvodů ji lékař předepsal antibiotika.

Těžko říct, zda se určitá nervozita v dnešním chaotickém období přenáší i na zvířata, ale podle starostky, se něco takového může stát na vesnici běžně.

„Je pravda, že to bylo vůbec poprvé v životě, kdy jsem musela na šití,“ svěřila se Deníku starostka, kterou asi nejvíc překvapilo s jakou rychlostí se zpráva o jejím pokousání šířila po okolí.

Roušky šijí místní ženy

„Než mě ošetřili a znovu jsem se vrátila k roznášení roušek, u prvního domu se mě ptali, co se stalo,“ líčila starostka. V distribuci ochranných pomůcek pokračovali i o víkendu. Celkem by měli roznést více než 70 roušek.

„Jsou připraveny především pro lidi nad pětašedesát let věku,“ konstatovala starostka. Roušky šijí místní ženy, které se rozhodly v těžké době pomoci. Látkové roušky šijí ze starého bavlněného povlečení ze školky. Zarážející je kolik materiálu látkové roušky spotřebují.

„Kalouny a gumičky nakupujeme v galanterii v Golčově Jeníkově. Když jsem prodavačce řekla, že potřebuji 500 metrů materiálu, tak se musela ujistit jestli dobře slyšela,“ poznamenala Lenka Homolková.

Jednotlivé roušky pak balí do sáčků. K tomu přidají letáček s informacemi jak roušku správně používat a kontakt pro případné dotazy. Šití roušek ve Vilémově jede na plno. Obecní rozhlas už v pátek hlásil, že si lidé pro roušky mohou přijít na úřad v pondělí 23. března od druhé hodiny do pěti odpoledne. Homolková dodala, že jde o místní výrobu, nikoli jednorázové roušky, které chystá distribuovat stát z víkendové zásilky z Číny. Epidemiolog a šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula navíc lidem vzkázal, že by měli spíše nosit látkové roušky, protože ty jednorázové mají velmi omezenou životnost a po použití se musí vyhodit. Hlavní je ale nosit jakoukoli ochranu zakrývající nos a ústa.