„Ano, mohu potvrdit, že jsem byl vyslýchán kriminální policií jako podezřelý, přičemž důvodem je můj článek do červencového vydání Přibyslavského občasníku.“ komentoval celou věc starosta Martin Kamarád. A dodal: „Fakticky jsem v situaci, kdy neúspěšný kandidát v obecních volbách vede politický boj prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení. Nemusím říkat, že to člověku na chuti do práce nepřidá, když na něj už i kvůli článku nastoupí kriminálka.“

Článek vyšel v červencovém vydání obecního zpravodaje pod názvem O Mooku, Middelaaru a darebácích. Starosta Kamarád v něm srovnává historický vývoj Přibyslavi a partnerského města Mook. Osudným se mu stal zřejmě závěr článku kde se píše: „ A tak jsem si tak za zvuku závěrečné Back to the Future znovu uvědomil, proč nám přijde v Čechách přirozené věřit tomu, že je výhodné mít v čele země bezskrupulózního darebáka a jak je směšné proti němu demonstrovat na náměstích. Je to jen obrazem naší lenosti, obav postarat se sám o sebe, obrazem naší vypočítavosti. Jsme to my sami, kteří ho dostáváme k moci…“

Že článek v obecním zpravodaji skončil pro starostu policejní výslechem pro pomluvu (pomluvu údajně cílenou na předsedu vlády Andreje Babiše z hnutí ANO), s tímto postupem orgánů činných v trestním řízení nesouhlasí právní zástupce města Přibyslav advokát Luboš Kliment.

„V předmětném starostově článku nic nezákonného není, já stále nemohu uvěřit tomu, že to vyšetřuje kriminálka. Po přečtení inkriminovaného článku měl pan státní zástupce dospět k závěru, že není důvod cokoli nadále prověřovat a celou věc odložit. Orgány činné v trestním řízení nejsou nějaký automat na vyřizování nesmyslných trestních oznámení,“ konstatoval advokát.

Tento případ je podle advokáta Luboše Klimenta vrcholem tristní situace, která v Přibyslavi panuje už několik let. „V uplynulých letech čelili nejen představitelé města Přibyslav, ale i řadoví zaměstnanci města včetně řadové referentky desítkám nedůvodných trestních oznámení od téhož podavatele. Orgány činné v trestním řízení všechna trestní oznámení prověřovaly, nikdo však nebyl nikdy obviněn ze spáchání žádného trestného činu. Trpělivost místním došla až v okamžiku, kdy kriminální policie na základě pokynu státního zástupce začala prověřovat článek starosty v místním zpravodaji. Ve svém článku vyjadřoval starosta Města Martin Kamarád své názory a stanoviska v souladu se svým ústavním právem na svobodu projevu, a navíc pod ochranou tiskového zákona,“ popsal celý případ Luboš Kliment. Proto se advokát rozhodl napsat dopis Nejvyššímu státnímu zastupitelství, kde žádá o ochranu svobody projevu a respektování tiskového zákona. „V rámci Města Přibyslav již několik let dochází ke zcela absurdním situacím, kdy politický boj je veden skrze orgány činné v trestním řízení. Je třeba poznamenat, že jsou systematicky a opakovaně prověřovány osoby, které byly zvoleny v demokratických volbách, aby vykonávaly svůj mandát ve prospěch voličů a plnily volební program, a právě pro tuto svoji činnost jsou v drtivé většině případů prověřování jako možní pachatelé trestné činnosti,“ píše v dopise advokát Kliment.

Pachatelem všech těchto stížností a trestních oznámení, které byly na přibyslavské radní podány v posledních letech má být bývalý zastupitel za hnutí Přibyslav 2014 Josef Pelikán.

"Vzhledem k tomu, že je do současné doby vedeno z popudu pana Pelikána 23 trestních spisů, kde fi guruje město Přibyslav, popřípadě má osoba, k dispozici máme zhruba 130 dalších dopisů, podání či stížností od jeho osoby (s tím, že další desítky byly podány na nejrůznější úřady a k dispozici je nemáme) musím konstatovat, že intenzita a míra ataků tohoto zastupitele vygradovala tak, že již není možné zajistit další chod naší samosprávy bez reálných dopadů na občany města. Podání pana Pelikána jsou dlouhodobě stavěna na obdobném schématu: pravda – polopravda – nepravda, kdy manipulativním způsobem pracuje s informacemi, které se mu dostanou pod ruku. Nejhorší variantou jsou jeho podněty, které končí na policii," napsal loni v červnu do obecního zpravodaje starosta Kamarád.

Na otázku Deníku, zda je bývalý zastupitel také autorem stížnosti na starostu Martina Kamaráda za údajně pomlouvačný článek, Josef Pelikán odpověděl: „Proč mě obtěžujete? K tomu se nebudu vyjadřovat.“

Podle mluvčí Krajského ředitelství policie ČR Kraje Vysočina Dany Čírtkové se policie případem dál nebude zabývat. "Z pokynu státního zastupitelství prováděli kriminalisté služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Havlíčkův Brod šetření ve věci podaného trestního oznámení. Oznámení podal oznamovatel na státní zastupitelství. Kriminalisté neshledali důvody k zahájení úkonů v trestním řízení a věc uložili bez dalšího opatření," informovala Dana Čírtková.