Společně s lidoveckým europoslancem Tomášem Zdechovským chtějí stanovit konkrétní harmonogram postupu opatření, která zamezí dalšímu vylidňování vesnic v okolí vodní nádrže Švihov.

„Srovnával jsem požadavky na ochranu vod a stupně ochranných pásem v dalších státech Evropské unie a musím potvrdit, že máme jedny z nejpřísnějších," říká europoslanec Zdechovský, rodák z Kožlí, na kterého se starostové obrátili vloni o pomoc. Želivka je největší vodárenskou nádrží v České republice a ve střední Evropě, zásobuje pitnou vodou Prahu a střední Čechy.

Výstavba nádrže začala v roce 1965 a byla dokončena roku 1975.

Praha slibovala…

Pamětníci si dobře pamatují, že před stavbou Praha slibovala zpřístupnění míst pro rybaření i pro veřejnost. Dodnes tomu tak není, a region se vylidňuje. „Tento týden jsem se bavil s rodinou, která v Kožlí žije, říkali mi, že vážně přemýšlí o stěhování," prozrazuje Zdechovský. Kvůli vodní nádrži a nastavení tak přísných pravidel ochrany došlo doslova k devastaci rozvoje regionu, který lze téměř bez nadsázky nazvat mrtvou krajinou. „Není možné, aby vláda stále zavírala oči před regionem, který zásobuje Prahu pitnou vodou. Obce musí dostat od státu kompenzace a musí se přestavit ochranná pásma," zdůrazňuje europoslanec Zdechovský.

Jinde v Evropě je běžné, že na podobných vodních plochách se rybaří, a je ověřené, že kvalitu vody rybaření nijak neohrozí. Nejen povolení rybaření, ale také stavbu cyklotras chtějí starostové prosadit. „Navrhovali jsme asi stopadesátikilometrovou cyklostrasu kolem Želivky, která by od Želiva vedla na soutok se Sázavou a po druh straně zpátky, která by zpřístupnila památky, které tam jsou, ale Povodí tento návrh shodilo," popsal starosta Kožlí Václav Husák. 

(fru)