Například v Havlíčkově Brodě se bude sbírka konat v hypermarketu Albert.

S myšlenkou potravinové sbírky a s tím související potravinové banky, v pořadí páté v republice, ale první na Vysočině, přišla nedávno v Ledči nad Sázavou Iveta Vrbová. Kraj potravinovou banku zatím podporovat nebude. Jak upřesnila Vrbová, která je místopředsedkyní sdružení Potravinová banka Vysočiny, potraviny jsou určeny pro sociálně slabé, rodiny s nízkými příjmy nebo lidi postižené nějakou katastrofou. O rozdělení potravin se starají dobrovolníci.

„Potravinová banka má rovněž výchovný efekt, zamezí utrácení sociálních dávek za cigarety a alkohol, navíc učí ty, kteří jsou na tom lépe, solidaritě s těmi, kterým osud nepřál," zdůraznila Vrbová. Ta se k založení potravinové banky nechala inspirovat sociálním šetřením v jedné rodině, která na tom byla po finanční stránce opravdu hodně špatně.

Dobrovolníci v modrém

V rámci Národní potravinové sbírky bude možné darovat potraviny z charitativního nákupního seznamu trvanlivých potravin. Potraviny budou v obchodech vybírat dobrovolníci v modrých zástěrách s logem projektu Potraviny pomáhají.

Potraviny dále poputují přes potravinové banky organizacím, které je rozdělí mezi své klienty – matky s dětmi, sociálně slabé, děti či seniory. Desetina obyvatel Česka žije pod hranicí chudoby a dalších 1,7 milionu lidí musí vystačit s příjmem těsně nad hranicí chudoby.

„Právě těm bude směřovat pomoc z Národní potravinové sbírky," vysvětlila za pořádající organizaci Byznys pro společnost mluvčí Veronika Němcová.

Rozpačité reakce

Ve vybraných obchodech budou připraveni dobrovolníci se seznamy potravin, které je třeba nakoupit, a po zaplacení je od dárců převezmou. Zboží bude následně sváženo do potravinových bank v jednotlivých krajích, aby každý přispíval na pomoc těm, kteří žijí kolem něj.

Jenže už nyní se někteří obyvatelé Vysočiny dívají na akci rozpačitě. „No, to jsme to  dopracovali, 23 let od sametové revoluce," prohlásila například Božena Tesařová z Havlíčkova Brodu. Některé české deníky zveřejnili k plánované akci také internetovou anketu, kde ale nadpoloviční většina účastníků prohlásila, že je ani nenapadne, aby do takové sbírky nějak přispěli. „Matky samoživitelky patří k těm nejohroženějším chudobou a po zaplacení všech výdajů jim na den na jídlo může zbýt i jen stokoruna pro celou rodinu. Darováním jedné či více trvanlivých potravin může lidem v nouzi pomoci každý," uvedla naopak herečka Ivana Jirešová, která sbírku podporuje.

Seznam prodejen, kde se sbírka uskuteční, je k dispozici na webu www.potravinypomahaji.cz. „Největší výzvou je zapojit dostatečný počet dobrovolníků. Jejich úkolem bude informovat zákazníky a vybírat od nich darované potraviny. Pokud by se ještě někdo měl zájem zapojit, ať se přihlásí," uvedla Pavlína Kalousová za platformu Byznys pro společnost, která akci organizuje. Na webových stránkách jsou pro zájemce o dobrovolnickou pomoc k dispozici kontakty na koordinátory sbírky v místě jejich bydliště. Do pomoci se zapojí i Armáda spásy, která do vybraných obchodů právě zajistí i dobrovolníky.

Darování potravin je prý nevýhodné

Organizátoři sbírky, platforma Byznys pro společnost a Česká Federace potravinových bank, spolu se zapojenými partnery upozorňují také na skutečnost, že darování potravin v Česku je pro firmy značně nevýhodné.  Výrobci a prodejci potravin totiž musejí z darovaných potravin odvádět 15% DPH a navíc každou darovanou položku uvést v darovací smlouvě.

„Zlikvidovat potraviny před datem spotřeby, které již prodat nelze, ale mohly by posloužit potřebným, je tak snadnější a levnější než je darovat," konstatoval Roman Vaněk. Řada zemí EU přitom pro podobné případy uplatňuje výjimku a darované potraviny jsou od daně osvobozeny.

Ve sbírce darují potraviny firmy Penam, Tatra a Kostelecké uzeniny. Firma Unilever přispěje mimo jiné zbožím značek Knorr a Lipton. Dále budou darovat firmy Panzani, Lorenz a Santa Maria. S dopravou do skladů potravinových bank pomohou řidiči DHL Express. Podobné sbírky potravin pro potřebné před Vánocemi jsou tradicí především v západní Evropě. Tu českou iniciovala společnost Tesco, která má v této oblasti mnohaleté zkušenosti z Velké Británie. Podobné akce již proběhly také v Maďarsku a Polsku.

Minulý rok se v Maďarsku do sbírky potravin zapojilo 3 000 dobrovolníků ve 230 obchodech, kteří od zákazníků vybrali 93 tun potravin (186 000 jídel). „Doufáme, že Národní potravinová sbírka bude mít stejný úspěch i u nás," uvedl Fabrice-Martin Plichta z České federace potravinových bank.