„Modlím se, aby se dcera dostala, jinak nevím, jakým způsobem bych řešila návrat do práce,“ říká Iveta z Havlíčkova Brodu.

Brodské školky bez výjimky přijímají 157 dětí. Školská legislativa ale může umožnit ještě přidání dalších čtyř dětí na jednu třídu, takže by se rodičům nabízelo 237 míst. „Předpokládáme, že všechny tříleté a starší děti budeme moci umístit. Samozřejmě ne vždy do té školky, kterou si rodič pro své dítě vybere,“ uvedla mluvčí Města Havlíčkův Brod, Alena Doležalová.

Počet volných míst ve školkách se každý rok může lišit. Záleží totiž i na tom, kolik dětí ze školky nastupuje na povinnou školní docházku a kolik předškoláků dostane odklad. Letos také vstupuje v platnost povinné předškolní vzdělávání. Pro děti od pěti let tak bude školní docházka poprvé povinná.

„Poprvé uvidíme, zda je míst pro tříleté a starší děti dostatek. V rámci provedené analýzy jsme totiž zjistili, že 24 dětí, které musí od nového školního roku plnit povinné předškolní vzdělávání, dosud nedochází do námi zřizovaných mateřských škol,“ prozradila brodská mluvčí. Tyto děti mohou mít v Brodě pouze evidovaný trvalý pobyt a do školky budou chodit v jiných městech. Další možností je, že pro ně rodiče volí individuální vzdělávání nebo nastoupí do školky až od nového školního roku.

Školská legislativa rodičům umožňuje umístit dítě do školky i v průběhu roku. „Jakmile máme nějaké místo a rodič akceptuje umístění do mateřské školy, kde to místo je, tak běžně volnou kapacitu školy doobsazujeme,“ dodala Alena Doležalová.

Zápisy v brodských školkách postupně proběhnou od 2. do 5. května. Jednotlivé rozpisy rodiče naleznou na stránkách www.mskoralky.cz.