Ministerstvo pro místní rozvoj spustilo nový program na demolice nevyužitých budov. Připraveno je 300 milionů.
Využít dotaci by mohlo například město Chotěboř, Golčův Jeníkov či obec Sobíňov. Tým ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové v posledních měsících usilovně pracoval na novém programu pro starosty obcí a měst. Nový program je nyní spuštěn a bude pomáhat s řešením problému vylidněných a zdevastovaných budov. Žádosti je již možné podávat.
„Nechala jsem si vyhodnotit veškeré aspekty programu, aby byl efektivní a skutečně tak mohl pomoci obcím, které nemají dostatek finančních prostředků na demolice chátrajících objektů," konstatovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, s tím, že ministerstvo vnímá jak vylidněné a zdevastované domy představují v některých částech republiky skutečný problém, a proto nabízím řešení.
Zbořeniště projde revitalizací
„Po odstranění objektu bude následovat celková revitalizace prostoru, na kterém může vzniknout park, sportovní zařízení či například školské zařízení. Cílem našeho programu je pomoci připravit území tak, aby jej bylo možné znovu plnohodnotně využít k dalšímu udržitelnému rozvoji obce," uvedla ministryně Šlechtová. „Na našem katastru se také nachází budova, která by zasloužila odstranit," podotkl starosta obce Sobíňov Miloš Starý.
„Ano, umím si představit, že bychom tento program mohli využít na demolici budov poblíž bývalé tržnice. Nejprve je ale musíme vykoupit a zpracovat projekt a záměr budoucího využití. Je to něco, co by mohlo přijít v úvahu tak do tří let," konstatoval starosta Golčova Jeníkova Vlastimil Marušák. Například město Havlíčkův Brod ale o využití takové dotace neuvažuje, stejně jako Ždírec nad Doubravou nebo Přibyslav či městys Vilémov.
Jiný názor má naopak město Chotěboř. „Tato dotace by byla určitě hodně využívaná. I v našem městě máme objekty, které bychom chtěli demolovat," konstatoval starosta Tomáš Škaryd.
Podprogram Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách je součástí nového programu, financovaného ze státního rozpočtu Podpora revitalizace území.
Demolice objektu musí být následována celkovou revitalizací prostoru, včetně možné výstavby objektu, který ale musí sloužit jinému účelu než sociálnímu bydlení, například školské zařízení, komunitní centrum, sportovní zařízení a podobně. Což podle názoru některých starostů není zrovna nejlepší řešení.
Raději byty nebo podnikání
„Bohužel takováto dotace pak nemá pro nás význam. Naštěstí se u nás sociálně vyloučené lokality nevyskytují. Dále bych spíše uvítal možnost na místě po zbouraném objektu, vystavět buď objekt určený ke klasickému bydlení, nebo podnikání," zhodnotil návrh starosta Sobíňova Miloš Starý. Žadatelem v tomto podprogramu mohou být podle ministryně Karly Šlechtové obce, které mají ve svém katastru sociálně vyloučenou lokalitu.
Dotace bude poskytována až do výše 80 % skutečně vynaložených uznatelných nákladů akce a její čerpání může být rozloženo do dvou let. Na roky 2016 až 2018 má ministerstvo připraveno 300 milionů korun, konkrétně 100 milionů každý rok.
Žadatel o státní dotaci musí mít ale už předem zpracován projekt následného využití revitalizovaného území s tím že navržený projekt do tří let od ukončení demolice uskuteční.