„Ve dnech 31. srpna a 3. září došlo na naší pastvině zvané Vojenská bouda u Chotěboře, k bezohlednému zmrzačení několika kusů dobytka. Statek Doubravka, proto vyhlašuje odměnu ve výši padesát tisíc korun za informace, které povedou k odhalení pachatele nebo pachatelů tohoto zavržení hodného činu,“ informoval prostřednictvím sociálních sítí jednatel statku Petr Kubát.

Odměnu dostane každý, kdo policii poskytne informace, které dovedou k odhalení pachatele. Lidé, kteří v osudné dny něco viděli, by měli volat přímo na policii, případně na telefonní číslo 727 914 235.

K objasnění případu ale zatím nikdo nepomohl. „Případ je v současné době stále ve fázi prověřování a po pachateli nadále pátráme. V souvislosti s vypsáním odměny za dopadení pachatele kriminalisté nepřijali poznatek k objasnění této trestné činnost,“ prozradila policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

Na konci srpna neznámý surovec smrtelně zranil dvě krávy. Nejprve farmáři objevili březí jalovici, která měla přeťatou šlachu a tepnu na zadní noze až na kost, poté si všimli další zraněné březí krávy. Ta pod sebou navíc měla půlroční tele. „Její obrovská otevřená rána musela být též provedena velice ostrým předmětem, například mačetou. Rána byla tak hluboká, že přeťala veškeré svalstvo a vazy na kloubu, který byl díky tomu obnažen,“ řekla po druhém útoku Radka Hrudková, která se na statku o zvířata stará.

3. září se útok opakoval. Tentokrát pachatel smrtelně zranil mladého býčka. Obě zadní nohy měl zmrzačené obrovskou ranou až na kost. „Tento případ nepamatuji za celých pětadvacet let práce na Statku Doubravka. Zcela zbytečně musela být utracena dvě chovná a navíc březí zvířata. Než k tomuto procesu došlo, několik hodin trpěly ve velkých bolestech. Absolutně nechápu člověka, který tohle dokázal udělat,“ pověděla smutně Hrudková.

Neznámý tyran může za útok na zvířata jít i do vězení. „Za trestný čin týrání zvířat je možné uložit trest odnětí svobody až na dva roky,“ uvedla Miláčková.