„Příjmy do rozpočtu nám klesly. Musíme počítat a myslet dopředu. Nejsme stát. Netiskneme peníze. Nemůžeme město zadlužit,“ oznámil starosta Zdeněk Tůma. Plán stavby krytého bazénu radnice obyvatelům Ledče představila už loni. Ale stavět se zatím nebude. Důvodem jsou nejen vysoké náklady na stavbu, ale také nejistá doba a koronavirus.

Ilustrační foto.
Zemřel restaurátor Otakar Marcin, bylo mu osmačtyřicet let

Jak upřesnil starosta Tůma projekt bazén město nezrušilo navždy. Jen zatím nepodnikne konkrétní kroky ke stavbě . „Projekt je pořád jen na papíře. Že se stavba odkládá, vedení města jen oznámilo na zasedání zastupitelům v diskuzi. Oficiální bod jednání to nebyl. Zastupitelé to vzali vědomí. Nikdo neprotestoval,“ sdělil starosta.

Jeho slova potvrdil zastupitel a radní, veterinář Pavel Vrbka. „Stavět v Ledči krytý bazén chceme. Ale jde o zadlužení města do budoucna. Takže jsme se společně shodli, že projekt zatím odložíme,“ konstatoval. Podle zastupitele Martina Píbila nebylo ani o čem jednat. Stavba oficiálně vůbec nezačala. „Shodli jsme se, že stavba není zatím na pořadu dne,“ sdělil třetí zastupitel, Zdeněk Zelený.

Jaký měl být bazén

Rozloha 25 metrů. Cena zhruba 110 milionů. Zázemí v podobě šaten, sprch a saunového wellness centra.To vše ve dvoupatrové budově. Bazénová vana, záliv s vodními atrakcemi včetně skluzavky, brouzdaliště pro děti. Vedle bazénu nová vilová čtvrť a nové parkoviště.

Zdroj: Projekt města Ledeč

Že Ledeč může mít bazén, oznámili radní obyvatelům loni počátkem roku. Uskutečnila se také anketa, ve které lidé z Ledče dvakrát potvrdili, že bazén chtějí. Jenže všechno zmařil koronavirus. „Bazén chceme, ale je tu otázka peněz,“ poznamenal například sportovec Jan Malík z Ledče. Podobný názor má i Miroslav Hánečka. „Mít ve městě bazén, má svoje výhody, jenže je potřeba myslet dopředu,“ dodal.

To, co podle zastupitele Pavla Vrbky jeho a další kolegy od zahájení stavby zatím odradilo, byly nejen peníze ale i celková nejistota. „Za koronaviru byly všechny bazény zavřené. Příjmy žádné,“ poznamenal Vrbka. Starosta Zdeněk Tůma jednal se zástupci Asociace bazénů a saun České republiky. „Stěžovali si že provoz je stále dražší a koronavirus je poslední kapka. Bazén zavřený, ale náklady na údržbu vysoké,“ poznamenal starosta.

Jak znovu zopakoval, projekt bazén město neruší na vždy. Jen odkládá. Vybrané pozemky si město nechá. V současné době je pro Ledečáky nejbližší krytý bazén v Havlíčkově Brodě nebo Jihlavě a v Čáslavi.