Podle předsedy regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů na Vysočině Romana Bence se k protestům přidá většina firem z kraje. „Nějakou formou se zapojí snad úplně všichni. Neznám jedinou firmu, která by se nezapojila. Každý se připojí podle svých možností,“ řekl Deníku Bence, který kromě vysočinské odborové rady vede i odbory v jihlavské firmě Bosch Powertrain.

Bosch, který v Jihlavě zaměstnává téměř pět tisíc zaměstnanců, se podle Bence zapojí hned několika způsoby. „Zastavíme některé výrobní linky a pojedeme i na demonstraci do Prahy. Pojedou od nás tři autobusy a nějaká auta,“ řekl odborář Bence.

Na demonstraci do hlavního města vyrazí i zaměstnanci novoměstské společnosti Medin, která vyrábí lékařské nástroje. „Každý má na způsob stávky jiný názor. Já myslím, že nejlepší je být vidět přímo v Praze. Protest tady ve firmě by zas tak velký zájem nevzbudil,“ uvedl předseda odborů společnosti Miloš Brabec.

Proti krokům vlády

Řada jiných firem ale kvůli stávce přerušovat výrobu nebude. Odbory totiž často nechtějí poškozovat vedení firmy. „Problém je, že my neprotestujeme proti našim zaměstnavatelům, ale proti krokům vlády. Stávka ale ubližuje i těm firmám, které zaměstnance podporují,“ vysvětlil odborář Bence.

Jednou z takových společností je i žďárský Žďas. „Stávku vyhlašovat nechceme, abychom neškodili firmě. Domluvili jsme se proto s vedením, že se připojíme formou půlhodinového mítinku, na kterém přečteme prohlášení,“ řekla předsedkyně odborů Žďasu Eva Rosecká. Strojírenský podnik zaměstnává ve Žďáru nad Sázavou téměř patnáct set lidí.

Zastavovat výrobu nechtějí ani v dřevařské firmě Stora Enso ve Ždírci. S důvody stávky ale souhlasí i tam. „Nechceme trestat svého zaměstnavatele, který se k zaměstnancům chová velmi dobře. To nám nepřijde fér. Akci ale podpoříme – plakáty, nebo třeba páskami,“ řekl předseda odborové organizace Stora Enso Oldřich Štěrba. Situace v lesnictví a dřevařství je podle něj špatná celkově.

Den Protestů vyhlásila na pondělí 27. listopadu Českomoravská konfederace odborových svazů. V Praze odboráři chystají protestní průvod a demonstraci. Nejvýrazněji se pondělní stávka dotkne školství. Na vysočině kvůli ní zůstane zavřená více než stovka škol a školek. Odborové svazy napříč obory nesouhlasí s podobou vládního konsolidačního balíčku, který začne platit od nového roku.